امروز یکشنبه, 17 آذر 1398 - Sun 12 08 2019

منو

نقش مهم آموزش و پرورش در نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب

 

نقش مهم آموزش و پرورش در نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب


در آموزش و پرورش باید کارها عمیق‌ و مرحله به‌ مرحله صورت بگیرد. اصلاح عمیق و ریشه‌ای مسئله‌ حجاب قطعاً در سطح مدارس و محیط‌های آموزشی ممکن است و جای اصلاح این مسئله کف خیابان نیست. از طرفی این که فقط از آموزش و پرورش انتظار داشته باشیم در این زمینه کار کند، انتظار درستی نیست.

گروه فرهنگی-اجتماعی برهان؛ با توجه به این که آموزش و پرورش جمعیت بالایی از فرزندان این سرزمین را در خود جای داده، نقش مهمی در ترویج و توسعه‏ی فرهنگ حجاب و عفاف دارد. در حقیقت اساسی‏ترین و ماندگارترین راهکار برای تقویت فرهنگ حجاب و عفاف اقدام در دوره‏ تحصیلی دانش آموزان است. 

البته در این خصوص کارهای بسیاری صورت گرفته اما نتیجه‏ای که ما در سطح جامعه میبینیم نشان می‏دهد که این اقدامات کافی نیست و باید برای انتقال ارزش‏ها به دانش آموزان به دنبال راهکارهای ظریفی بود. در خصوص نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب با «حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم»، رئیس پژوهشکده‏ فرهنگ و مطالعات اجتماعی و مشاور اسبق وزیر آموزش و پرورش گفت‏و‏گویی ترتیب داده‏ایم که در ادامه می‏خوانید. 

برخی معتقدند عفاف به تنهایی کافی است و پوشش ظاهری مد نظر اسلام نیست. نظر شما راجع به این موضوع چیست؟ 

این اعتقاد قطعاً درست نیست. به خاطر این که حجاب به عنوان یکی از مباحث رفتاری در عرصه‌ احکام عملی پیشینه‌ عمیقی دارد و در فقه اسلامی و همه‌ مذاهب اسلامی به آن اشاره شده است. ممکن است در مورد حدود و شرایط حجاب تفاوت نظرهای اندکی وجود داشته باشد، ولی در اصلِ این که حجاب جزء واجبات اسلام است تردیدی نیست. 

ریشه‌ حجاب عفاف است. هر چقدر عفاف و روحیه‌ عدم تبرج و عدم تظاهر زیبایی‌ها پررنگ‌تر شود حجاب تقویت خواهد شد. ریشه‌ عفاف هم به مسئله‌ حیا برمی‌گردد که در منظومه‌ فرهنگ اسلام و در اخلاق دینی ما جایگاه بسیار عمیقی دارد و متأسفانه در سده‌های گذشته بر اثر هجوم فرهنگی عمیقی که به جوامع اسلامی شده، تا حدودی کم‌رنگ شده است. در اسلام خیلی بر روی بحث حیا تأکید می‌شود، به اندازه‌ای که حیا را هم‌ وزن مجموعه‌ دین و عقلانیت انسان می‌دانند. در بعضی از روایات بین 3 مقوله‌ عقل، دین و حیا یک نوع هم‌عرضی و همسانی دیده می‌شود و این موضوع اهمیت حیا را نشان می‌دهد. 

حیا یعنی این که فرد به نگرشی عمیق نسبت به خودش و انسان‌های دیگر برسد، در مواجهه‌ با دیگران خویشتن‌دار باشد و اساساً انجام بعضی از اعمال و رفتارها را در حضور دیگران برای خودش موجب وهن و انحطاط ببیند. بنابراین می‌توان گفت ریشه‌ حجاب را در عفاف و ریشه‌ی عفاف را در ظرف حیا باید جست‌وجو کرد. اگر آن ریشه وجود داشته باشد، قطعاً میوه و ثمره هم به وجود می‌‌آید. کسی نمی‌تواند ادعا کند که دارای حیا و عفاف است، ولی به حجاب بی‌اعتنا باشد. از جهت دیگر، در احکام شریعت اسلام و همه‌ شریعت‌های آسمانی حجاب جایگاه ویژه‌ای دارد و بزرگان زیادی از جمله مرحوم مطهری به آن پرداخته‌اند. بنابراین نمی‌توان انکار کرد که حجاب جزء احکام اسلام است. 

هر چقدر عفاف و روحیه‌ عدم تبرج و عدم تظاهر زیبایی‌ها پررنگ‌تر شود، حجاب تقویت خواهد شد. ریشه‌ی عفاف هم به مسئله‌ حیا برمی‌گردد که در منظومه‌ فرهنگ اسلام و در اخلاق دینی ما جایگاه بسیار عمیقی دارد و متأسفانه در سده‌های گذشته بر اثر هجوم فرهنگی عمیقی که به جوامع اسلامی شده، تا حدودی کم‌رنگ شده است. 

چه عواملی سبب می‌شود که حجاب در بین زنان ما کم‌رنگ شود؟ کم‌کاری از کجاست؟ 

بزرگ‌ترین خیانتی که از دوره‌ پهلوی به فرهنگ ایرانی و اسلامی ما وارد شد تضعیف بُعد حیا در جامعه و از بین بردن ریشه‌های حجاب، یعنی عفاف و حیا بود. نگرش غرب‌مدارانه و سکولاریستی دروه‌ رضاخان سعی می‌کرد که جامعه‌ ایران اسلامی را از درون دچار پوسیدگی کند. در همین راستا بحث کشف حجاب مطرح شد. در واقع بزرگ‌ترین خیانت رضاخان از نظر فرهنگی اجباری کردن بی‌حجابی و کشف حجاب بود که متأسفانه در طول دو سه نسل موجب شد ریشه‌های حیا و عفاف در جامعه‌ ما تضعیف شود. 

البته این ریشه‌ها تضعیف شد، اما هیچ گاه نخشکید. به همین خاطر، امروز هم در جامعه‌ ما ریشه‌ حیا و عفاف وجود دارد، حتی افرادی که غافل‌اند یا تحت تأثیر فضای فرهنگی خانواده و فشار روانی و فرهنگی رسانه‌های بیگانه قرار دارند نیز ریشه‌های حیا و عفاف در درونشان کاملاً نخشکیده است و بارقه‌های امید وجود دارد.

 

عامل مهم دیگر در این زمینه فضای حاکم بر رسانه‌های جمعی جهانی و فرهنگ سکولاری است که امروز بر جهان تحمیل می‌شود و در 2 دهه‌ اخیر شدت گرفته است. از طرف دیگر، ما نیز در عرصه‌ تبیین، توزیع و اشاعه‌ مبانی فکری و نظری حجاب و عفاف کم‌کاری کرده‌ایم و گاهی تحلیل‌ها و برخوردهای غلطی در این زمینه وجود داشته است. 

هم چنین کتاب‌های مناسب برای مخاطب نوجوان، جوان و کودک در این زمینه تعداد زیادی نیست. البته اگرچه در دو سه سال اخیر حرکت‌هایی شروع شده است، ولی در 3 دهه‌ گذشته، یعنی بعد از انقلاب، کم‌کاری زیادی در این زمینه داشته‌ایم. تبیین‌های رسانه‌ها به شدت انفعالی، موسمی و سطحی بوده است. در واقع ما یک اتاق فکر ویژه‌ در سطح ملی برای مواجهه‌ی فرهنگی و علمی عمیق با زشتی‌های عرصه‌ پوشش نداشته‌ایم و متأسفانه هنوز هم فکر می‌کنم چنین هسته‌ای شکل نگرفته است. 

دستگاه‌های مختلف فکری و فرهنگی، حوزوه و نظام تعلیم و تربیت ما همسو و هماهنگ نبوده‌اند و یک طرح یا سناریوی مشخص برای برخورد با این مسئله نداشته‌اند. در بُعد تربیت خانوادگی هم هشیارسازی و ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌های آن‌ها برای مواجهه‌ درست و منطقی با این مسئله بسیار مهم است که متأسفانه ما در این زمینه بسیار کمبود داشتیم. 

بنابراین می‌توان گفت که واقعاً جامعه‌ ما در زمینه‌ برخورداری از یک فکر عمیق و طراحی جامع در مسئله‌ عفاف و حجاب واقعاً دچار کاستی بوده‌ایم. آن چه ما در جامعه مشاهده می‌کنیم در واقع نتیجه‌ عوامل بیرونی در جهت گسترش پلشتی و ناهنجاری در عرصه‌ پوشش و هم چنین نبود انسجام، هماهنگی برنامه‌ریزی داخلی است. 

با توجه به این شرایط، به نظر می‌رسد که وضعیت پوشش در جامعه‌ی ما تا حد زیادی حفظ شده است؛ یعنی بر خلاف این که بعضی‌ها وضعیت موجود را بحرانی و منفی تلقی می‌کنند، هرچند وضعیت مثبت نیست، ولی نسبت به این که ما تلاشی نکرده‌ایم و بیگانگان به شدت در این زمینه فعال بوده‌اند، باز هم می‌توان گفت مقاومت درونی جامعه‌ ما و روحیه‌ دینی و انقلابی مردم تا حد زیادی توانسته است خودش را در مقابل این پدیده حفظ کند. اگر ما واقعاً یک برنامه‌ریزی میان‌مدت 5 تا 7 ساله را به طور عمیق و با شیوه‌ای کاملاً علمی و با لحاظ رویکردهای عمیق دینی ساماندهی کنیم، خیلی زود می‌توانیم پاسخ بگیریم و حتماً وضعیت پوشش در جامعه‌ ما بهبود پیدا می‌کند.

 

 

دستگاه‌های مختلف فکری و فرهنگی، حوزوه و نظام تعلیم و تربیت ما همسو و هماهنگ نبوده‌اند و یک طرح یا سناریوی مشخص برای برخورد با این مسئله نداشته‌اند. در بُعد تربیت خانوادگی هم هشیارسازی و ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌های آن‌ها برای مواجهه‌ درست و منطقی با این مسئله بسیار مهم است که متأسفانه ما در این زمینه بسیار کمبود داشتیم. 

نقش نهادهای آموزشی مانند آموزش و پرورش را در نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب و عفاف چگونه می‌دانید؟ اقدامات صورت‌گرفته تا امروز را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

بعضی از لایه‌های جامعه‌ ما، از جمله عرصه‌ تعلیم و تربیت، اساساً ممکن است به این مسئله معتقد نباشند. کسانی که اعتقادی ندارند یا این که اعتقادشان سطحی است و از پشتوانه‌ عمیق علمی و نظری برخوردار نیست، اگر هم بخواهند خدمت کنند، گاهی در عمل خدمتشان نتیجه‏ عکس می‏دهد. مواجهه‌ با این مسئله به ژرف‌نگری، باور عمیق دینی و یک نگاه علمی و فرهنگی و بدون انفعال در برابر 2 موج موجود نیاز دارد. 

منظور از این 2 موج یکی تخریب مبانی فرهنگی جامعه و اشاعه‌دهنده‌ بدحجابی و بدپوششی و دیگری فشارهای غیرمنطقی موسمی و فصلی است که برخی انتظار کارهای عجولانه و شتاب‌زده را دارند. کسانی که می‌خواهند با واقعاً در این مورد کار کنند باید در مقابل هر دو موج بایستند و به گونه‌ای معقول، با طراحی اثرگذار و ادبیاتی درست به این مسئله بپردازند. 

در آموزش و پرورش قطعاً این جهت‌گیری می‌تواند بسیار مؤثر باشد، کما این که تا امروز هم می‌توان گفت تا حد زیادی فضاهای آموزش و پرورش، نیروهای متدین، مربیان تربیتی و مدیران متعهد بسیار کمک کردند به این که جامعه در برابر موج پلشتی در پوشش و حجاب بتواند مقاومت کند. در واقع آن‌ها بنیه‌های مقاومتی جامعه‌ ما را تقویت کرده‌اند، ولی این‌ها کافی نیست. 

در آموزش و پرورش باید کارهای عمیق‌تر و مرحله‌ای صورت بگیرد. 2 مطلب را باید از هم جدا کرد. یکی این که اصلاح عمیق و ریشه‌ای مسئله‌ حجاب قطعاً در سطح مدارس و محیط‌های آموزشی ممکن است. در واقع به مسئله‌ حجاب باید در مدارس و کلاس‌های درس‌ و فضای تعلیم و تربیت‌ بیندیشیم. جای اصلاح این مسئله کف خیابان نیست. مطلب دوم این که اگر فقط از آموزش و پرورش انتظار داشته باشیم در این زمینه کار کند، انتظار درستی نیست.

 

یعنی باید همه‌ دستگاه‌ها به آموزش و پرورش کمک کنند. مدیریت و هدایت این امر را باید یک تیم خبره و کارشناس در آموزش و پرورش بر عهده داشته باشد، ولی باقی نهادها هم باید خدماتی به آموزش و پرورش ارائه دهند تا این کار انجام شود. در واقع باید بین نهادهای مختلف تقسیم کار کرد. حوزه‌های علمیه قطعاً می‌توانند در این جهت مفید باشند. اگر به حوزه‌های علمیه‌ خواهران کمک کنیم که بتوانند به آموزش و پرورش یاری برسانند و آموزش و پرورش هم در سطح مدارس با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، اردوهای ویژه‌ مهارت‌های حجاب و اصلاح رفتارها به خصوص از دوره‌ی دبستان از آن‌ها کمک بگیرد، بسیار مؤثر خواهد بود. 

هم چنین بخش‌های پژوهشی جامعه باید کمک کنند. نباید انتظار داشته باشیم که تمام مراحل کار را خود آموزش و پرورش انجام بدهد. به هر حال جایی مثل وزارت ورزش و جوانان یا مراکز پژوهشی، ‌حوزوی و دانشگاهی بایستی در ریشه‌یابی و ارائه‌ی مدل‌ها و راهکارهای اصلاح مسئله به آموزش و پرورش کمک کنند. از سویی دیگر، باید برنامه‌ها و سریال‌هایی ساخته شود که به فضای مدرسه کمک کند. در واقع باید آن کارهایی که مدرسه انجام می‌دهد توسط رسانه‌ی ملی حمایت و تقویت شود. تبلیغات دینی ما به همین ترتیب باید کمک کنند. در مجموع همه‌ جامعه باید کمک کنند تا از فضای مدرسه به نحو احسن برای تقویت و تعمیق مسئله‌ حجاب استفاده شود. 

تا امروز هم می‌توان گفت تا حد زیادی فضاهای آموزش و پرورش، نیروهای متدین، مربیان تربیتی و مدیران متعهد بسیار کمک کردند به این که جامعه در برابر موج پلشتی در پوشش و حجاب بتواند مقاومت کند. در واقع آن‌ها بنیه‌های مقاومتی جامعه‌ ما را تقویت کرده‌اند، ولی این‌ها کافی نیست. 

در واقع شما اعتقاد دارید نهادها و سازمان‌های مختلف باید به موازات هم در این خصوص گام بردارند. 

قطعاً همین طور است. البته اولویت با محیط‌های تعلیم و تربیت است. 

در حال حاضر آیا فلسفه‌ حجاب و لزوم آن، چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی، به خوبی در کتب درسی تبیین شده است؟ آیا محتوای کتب درسی به گونه‌ای هست که بچه‌ها از همان سال‌های اولیه‌ مدرسه خودبه‌خود جذب فرهنگ حجاب شوند؟

 

برای آن که بتوانیم در مدرسه فرهنگ حجاب را خوب تبیین و نهادینه کنیم، کتاب درسی چه بسا کمترین نقش را داشته باشد. یعنی بیش از کتاب درسی رفتار دبیران، معلمان و مدیران و نوع مواجهه‌ آن‌ها با این موضوع اهمیت دارد. البته در کتاب‌های درسی هم کم و بیش به این مسئله پرداخته شده است، ولی بیش از کتاب‌های درسی تأثیرگذاری نانوشته و طبیعی رفتار و نگرش معلمان و تلاش مدرسه برای همراه کردن خانواده در این زمینه اهمیت دارد. امروز ما می‌بینیم که بعضاً خانواده‌ها در این مسئله نه تنها حساسیت ندارند، بلکه گاهی در مقابل تلاش‌های مدرسه قرار می‌گیرند. 

بنابراین مدرسه در این زمینه اول باید روی معلمان و مدیران کار کند، چرا که بسیاری از آن‌ها معتقد و ملتزم به حجاب هستند، ولی مهارت‌های انتقال این نگرش به دانش‌‌آموزان را نمی‌دانند و باید به آن‌ها آموزش داده شود. از سویی دیگر ممکن است معلمینی داشته باشیم که اساساً خودشان نسبت به این مسئله توجیه نشده باشند و نیاز به آموزش دارند. هم چنین مدارس روی خانواده‌ها هم می‌توانند تأثیرگذار باشند. اگر در هر سال چند جلسه‌ کارگاهی جدی و نه صوری و ظاهری برای مادران برگزار کنیم، بسیار مفید خواهد بود. در این جلسات مادران باید بتوانند بحث و گفت‌وگو کنند و در واقع یک نوع هم‌اندیشی در این باره برگزار شود. اگر خانواده‌ها توجیه شوند، کمکی اساسی می‌توانند به این مسئله داشته باشند. 

بنابراین عرضم این است که از بین عوامل مختلفی که در مدرسه و در آموزش و پرورش وجود دارد کتاب نقش اصلی را ندارد، بلکه نقش اول را نگرش،‌ رفتار و مهارت معلمان، مدیران و مربیان تربیتی برای انتقال این مفهوم بر عهده دارند و نقش دوم را خانواده‌ها بازی می‌کنند. 

به طور کلی نقش سیاست‌های تشویقی ترویج حجاب را در نظام آموزشی چه اندازه می‌دانید؟ 

قطعاً مؤثرترین اهرم انتقال ارزش‌های تربیتی به خصوص در مدارس تشویق و ارزش دادن به آن موضوع است. البته تشویق‌ها گاهی صوری و سطحی هستند و چندان اثرگذار نیستند. اگر تشویق‌ها به گونه‌ای باشند که فقط رفتارهای ظاهری را اصلاح کنند، چندان مفید نیستند. در واقع باید به حجاب به گونه‌ای نگاه کنیم که خود دانش‌آموز به یک باور، نگرش و رفتار درونی برسد و در هیچ شرایطی حاضر نباشد حجابش را از دست بدهد یا نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

 

اما اگر مثلاً به دانش‌آموزانی که با چادر می‌آیند جایزه‌ای بدهیم، حتی ممکن است به یک نوع رفتار ریاکارانه هم منتهی شود. بنابراین باید خیلی مراقبت کنیم تا این اتفاق نیفتد. تشویق باید مبتنی بر ترغیب، ایجاد انگیزه و تعلیم و آموزش عمیق و واقعی باشد. هم چنین تعلیم باید مبتنی بر تبیین، روشنگری و اصلاح نگرش‌ها و باورها باشد. در مجموع هر کاری که رفتارهای درست فرهنگی، اخلاقی و دینی را در مدارس تقویت کند خود به‌خود به حجاب کمک خواهد کرد. 

برای مثال، اگر کاری کنیم که دانش‌آموزان نسبت به نماز حساسیت بیشتری داشته باشند و نماز به صورت جدی‌تر در مدارس برگزار شود، خود به‌خود مسئله‌ی حجاب تقویت می‌شود. هم چنین اگر تلاش کنیم که در مدارس روحیه‌ درس خواندن و توجه به کار‌های پژوهشی و علمی تقویت شود، به مسئله‌ی حجاب کمک می‌کند. اگر در بُعد تفکر و برانگیختن اندیشه‌ورزی دانش‌آموزان تلاش شود قطعاً پشتوانه‌ مهمی برای بحث حجاب به وجود می‌آید. 

در مجموع می‌توان گفت حجاب یکی از هدف‌ها و ارزش‌هایی است که ما برای دانش‌آموز مهم می‌دانیم. در واقع حجاب یکی از حلقه‌های زنجیره‌ به هم پیوسته‌ ارزش‌های مطلوب در جامعه‌ ماست. هر مقدار که سایر حلقه‌های زنجیره‌ ارزش‌ها تقویت شود، خود به‌خود به بحث حجاب کمک خواهد کرد. بنابراین لزوماً همه‌ توانمندی‌مان را در مواجهه‌ مستقیم با مسئله‌ حجاب نباید مطرح کنیم، بلکه بخشی از توانمندی‌هایمان باید در جهت تقویت ارکان و ابعادی به کار گرفته شود که خود به‌خود به اصلاح وضعیت حجاب کمک می‌کنند. 

در واقع باید سعی کنیم تربیت اسلامی را به معنای واقعی وارد نظام آموزشی کنیم که یکی از ارکان آن حجاب است. 

دقیقاً همین طور است. اگر نظام ارزشی مطلوب، جامع و عمیق را در سطح جامعه، آموزش و پرورش، تبلیغات دینی، رسانه‌ها و... مبنا قرار بدهیم، آن وقت ممکن است 20 یا 30 درصد مواجهه مستقیم با مسئله‌ حجاب لازم باشد. در واقع 70 یا 80 درصد این موضوع خود به‌خود حاصل می‌شود. 

برای مثال، نوع رفتار پدر و مادر با دخترشان در خانواده بر مسئله‌ حجاب بسیار تأثیرگذار است؛ یعنی اگر یک دختر بچه‌ از همان اول در خانواده تکریم شود و به نظرات و سلایقش در حد معقول و مشروع بها داده شود، حتماً مسئله حجاب تقویت خواهد شد. معمولاً دخترهایی که از توجه پدر و مادر در خانواده‌ برخوردارند در مسئله‌ حجاب التزام بیشتری پیدا می‌کنند تا دخترهایی که در خانواده با پرخاشگری، خشونت و تحقیر پدر و مادر مواجه هستند. در واقع بخش عمده‌ای از پلشتی پوشش در جامعه عکس‌العمل کاستی‌های تربیتی در جامعه است. 

بنابراین اگر بنیه‌ تربیتی جامعه را ارتقا دهیم و به خصوص خانواده‌ها را در مقابله‌ با ناهنجاری‌های فرهنگی توانمند کنیم، خود به‌خود بر مسئله‌ حجاب تأثیر خواهد داشت. خیلی باید مراقب باشیم که با این مسئله ناشیانه، مقطعی و شتاب‌زده برخورد نکنیم. گاهی برخوردهای ناشیانه و سطحی راه را برای اثرگذاری کارهای مفید می‌بندد و از بین می‌برد. مثل کسی که خیلی به فرد بیمار علاقه‌مند است، ولی چون بلد نیست چه کار باید انجام دهد، حتی ممکن است حال او را وخیم‌تر کند و راه را برای درمان بعدی او ببندد. 

بنابراین در این مسئله باید برخورد حکیمانه و واقع‌بینانه همراه با آینده‌ نگری داشته باشیم. اگر امروز راهکارهایی را دنبال کنیم که مواجهه‌ با این مسئله را در 5 یا 6 سال بعد مشکل‌تر کند، معلوم است که اقدامات ما از سر ناشی‌گری بوده است. این مسئله محدود به امروز و فردای جامعه‌ ما نیست. در واقع اگر ما در جامعه‌ خودمان موفق شویم با مسئله‌ پوشش مواجهه‌ای منطقی، درست و مؤثر داشته باشیم، قطعاً می‌توانیم الگوی خیلی خوبی برای باقی جوامع باشیم. 

 اگر تشویق‌ها به گونه‌ای باشند که فقط رفتارهای ظاهری را اصلاح کنند، چندان مفید نیستند. در واقع باید به حجاب به گونه‌ای نگاه کنیم که خود دانش‌آموز به یک باور، نگرش و رفتار درونی برسد و در هیچ شرایطی حاضر نباشد حجابش را از دست بدهد یا نسبت به آن بی‌تفاوت باشد. 

به طور کلی نظرتان راجع به شیوه‌های تبلیغ حجاب در آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه، صداوسیما و... چیست؟ خیلی وقت‌ها افراد حجاب دارند، اما شیفته‌ی حجاب نیستند و از روی اکراه و اجبار حجابشان را حفظ می‌کنند. چطور می‌توانیم افراد را به معنای واقعی به حجاب علاقه‌مند کنیم؟ 

در این خصوص باید به تبیین مسئله‌ حجاب توجه کنیم تا مسئله‌ حجاب درست جا بیفتد و یک دختر جوان مسلمان جامعه‌ ما، حجاب را به عنوان یک ارزش و حق خودش تلقی کند. در واقع او باید حجاب را به عنوان یک اهرم و وسیله‌ برای ارتقای جایگاه و شأن خودش بداند. این نگرش با تبیین به دست می‌آید و تبیین فقط به معنای سخنرانی کردن، مقاله نوشتن یا موعظه کردن نیست، برای تبیین بایستی کارهای هنری انجام دهیم، سریال بسازیم، فیلم تولید کنیم و از ابزار هنر، تئاتر، موسیقی استفاده کنیم.

 

چه اشکالی دارد که ما چندین سمفونی حجاب و عفاف داشته باشیم که در آن جا این تبیین صورت بگیرد؟ عملاً باید نشان دهیم که یک خانم با پوشش واقعی و اسلامی حتی در چشم جوان‌های هرزه هم از کرامت و ارزش و جایگاه بالاتری برخوردار است تا کسانی که تلاش می‌کنند نگاه دیگران را به خودشان جذب کنند. این تبیین باید با هزار و یک زبان، ابزار و راهکار انجام شود. 

مسئله‌ دوم بحث الگوی رفتاری افرادی است که بر دختران تأثیرگذارند. برای مثال، پوشش مادر روی دخترش بسیار اثرگذار است. اگر دختری ببیند مادرش اگرچه چادری است، ولی نسبت به آن کراهت دارد و برایش ارزش و تقدس قائل نیست، نمی‌تواند الگوی خوبی از مادرش بگیرد. هم چنین اگر خدای‌ ناکرده دانش‌آموزی ببیند معلمش سر کلاس با پوشش خوبی ظاهر می‌شود، ولی در خیابان پوشش دیگری دارد، تأثیر منفی از او می‌گیرد. در واقع دو چهره بودن و ریاکاری در بحث حجاب در کسانی که باید الگو باشند برای دختران ما تأثیری بسیار منفی دارد. 

اگر در تلویزیون مجری درباره‌ حجاب سخن بگوید و خودش حجاب درستی نداشته باشد یا رفتارش همراه با عفاف نباشد، به این موضوع ضربه می‌زند. حتی گاهی افرادی که حجاب ظاهری خوبی دارند، ولی حیا و عفافشان کامل نیست رفتارهای نامناسب و ناشایستی از خودشان نشان می‌دهند که تأثیر مخربی دارد. پس 2 موضوع مهم و تأثیرگذار در این زمینه تبیین مسئله و ارتقای الگوهاست. 

به نظر شما، اصلی‌ترین پیامدهای منفی بدحجابی چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی چیست؟ 

به نظر من اصلی‌ترین پیامد بدحجابی تأثیر نامطلوبی است که روی خود فرد بدحجاب می‌گذارد؛ یعنی پلشتی در پوشش به نگرش و رفتارهای فرد هم تسری پیدا می‌کند. اگر به پرونده‌های مربوط به ناهنجاری‌ها و اختلافات خانوادگی رجوع کنید، می‌بینید درصد بسیار بالایی از این پرونده‌ها مربوط به کسانی می‌شود که پلشتی در پوشش دارند. در واقع مهم‌ترین آسیب بدحجابی یا پلشتی در پوشش به خود فرد وارد می‌شود. باید این موضوع را برای افراد جامعه تبیین کنیم. 

نباید تصور شود که مهم‌ترین ثمره‌ حجاب بر اجتماع است. البته تأثیر اجتماعی حجاب بسیار مهم است، ولی در درجه‌ اول این موضوع متوجه خود فرد است. مثل ماده‌ معطری است که بوی خوش آن اول به خود ما می‌رسد تا دیگران. بنابراین افراد باید بدانند که جامعه در درجه‌ اول از سر خیرخواهی و دلسوزی برای خود آن‌ها‌ بر مسئله‌ حجاب تأکید دارد.

 

با وجود این که نزدیک به 28 نهاد فرهنگی در عرصه‌ سیاست‌گذاری، اجرا و نظارت بر فرهنگ حجاب و عفاف درگیر هستند، شرایط مطلوبی در این زمینه به وجود نیامده است. علت اصلی را در چه می‌بینید؟ 

من از شما سؤال می‌کنم در حال حاضر چند نفر آدم فرهیخته‌ و کارشناس با نگاه حکیمانه و عالمانه تمام وقتشان را صرف بررسی، تحلیل، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر این مسئله می‌کنند؟ مسلماً تعداد آن‌ها بسیار کم است. اگر یک جمع فرهیخته‌ و توانا از نظر فکری و علمی ‌داشتیم که در غالب یک اتاق فکر به این قضیه می‌اندیشیدند، چه بسا خیلی تأثیرگذارتر از این نهادها بودند. در این نهادها هم باید ببینیم میزان باور افراد دست‌اندرکار و توانایی و مهارتشان چقدر است. 

البته نباید زحمات افراد را نادیده بگیریم و مسئله را سیاه و سفید ببینیم. بعضاً کارهای خوبی با دلسوزی و دغدغه انجام می‌شود که بسیاری از آن‌ها مفید بوده‌اند، هرچند که بعضی از آن‌ها تأثیر مفیدی نداشته‌اند. علت این امر نبود یک طرح جامع است. هنوز هم دیر نشده است و می‌توانیم یک اتاق فکر در این زمینه طراحی کنیم که خروجی خودش را در اختیار نهادهای مرتبط بگذارد تا آن‌ها در برنامه‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و فعالیت‌هایشان از آن استفاده کنند و کارهایشان در یک مسیر جامع، هوشمندانه و همراه با تدبیر، آینده‌نگری و عقلانیت دنبال شود. 

در جمع‌بندی مباحث باید عرض کنم که در جامعه‌ ما کارهای خوبی برای مسئله‌ حجاب، عفاف و حیا انجام شده است. در دوره‌ بعد از پیروزی انقلاب این مقوله در جامعه‌ ما بسیار اصلاح شده و روند آن مثبت بوده است. البته در عین حال باید کارهای بسیار عمیق‌تری انجام می‌دادیم که از آن‌ها غافل بوده‌ایم. بنیه‌ جامعه‌ ما در مسئله‌ حیا، عفاف و حجاب بسیار خوب است و ناهنجاری‌ها و کاستی‌هایی که در عرصه‌ جامعه وجود دارد بایستی با تدبیر و نگاه عمیق فرهنگی و اخلاقی چاره‌سازی شود. در این زمینه به شدت بایستی از سطحی‌نگری، شتاب‌زدگی و شعارگرایی پرهیز کنیم.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید