امروز یکشنبه, 17 آذر 1398 - Sun 12 08 2019

منو

وظایف منتظرین امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف

وظایف منتظرین امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف

انتظار فرج، همان منتظر ظهور امام عصر(عج) بودن است. فرج به معنای گشایش است و با آمدن آن حضرت، حكومت عدل الهی برقرار شده و مسلمانها به ویژه شیعیان در سایه توجهات آن حضرت در آسایش و امنیت قرار می گیرند. البته یك منتظر واقعی وظایفی دارد كه در اینجا به آنها اشاره می كنیم.

مرحوم سیدمحمدتقی موسوی متوفی 1348 هـ ق در كتاب شریف « مكیال المكارم » به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره فرموده اند , اینك بطور اختصار به برخی از آنها اشاره می كنیم.

1 ـ دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یكی از وظایف مهم ما دعا برای امام زمان است . ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تكیه داشته اند و براساس روایتی از امام صادق علیه السلام در دعایی كه آنحضرت به « زراره » تعلیم فرمودند , محور اصلی آن بر امام شناسی استوار است .

امام به زراره می فرمایند : « ... اگر زمان غیبت را درك كردی چنین دعا كن : اللهم عرفنی نفسك فانك ان لم تعرفنی نفسك لم اعرف نبیك , اللهم عرفنی رسولك فانك ان لم تعرفنی رسولك لم اعرف حجتك , اللهم عرفنی حجتك فانك ان لم تعرفنی حجتك ضللت عن دینی » . (1 )

همچنین دعاهای دیگری كه در كتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده , خصوصا دعای معروف « اللهم كن لولیك الحجه ابن الحسن ... » كه بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است .

2 ـ شناخت صفات و سیره امام علیه السلام .

بدیهی است كه یك عاشق دلباخته امام و یك منتظر حقیقی باید بداند كه محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد. در این راستا , مطالعه آیات و روایات فراوانی كه در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده , بسیار سودمند است .

3 ـ رعایت ادب در همه موارد .

امامی كه واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است , نامش محترم و یادش بسیار گرامی است . او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست . روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر كس كه به مرتبه ای از مراتب كمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است كه از مسیر امامت به ما رسیده است .

4 ـ عشق و علاقه نسبت به حضرت .

مرحوم سیدعبدالكریم كفاش , هفته ای یك مرتبه به محضر آنحضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست . در یكی از تشرفاتش , حضرت از او می پرسند , سیدعبدالكریم اگر ما را نبینی چه خواهد شد !

پاسخ می دهد : آقا حتما می میرم .

حضرت در پاسخ فرمودند : « اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی . » (2 )

5 ـ علاقمند كردن دیگران به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف .

طبیعی است كه هر كس به چیزی علاقمند باشد در صدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آنرا به دیگران معرفی خواهد كرد , چه رسد به اینكه وجود مقدس خاتم الاوصیا عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

6 ـ انتظار فرج .

امام صادق علیه السلام فرمودند : « بخشی از معتقدات ائمه علیهم السلام عبارت از تقوی , پاكدامنی و خیرخواهی ... و صبوران در انتظار فرج بودن است . » (3 )

در بسیاری از روایات , پرفضیلت ترین اعمال , انتظار فرج دانسته شده است . (4 )

در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده كه هر گاه یكی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت , چنانست كه در میان سپاه امام و یا در میان چادر (خیمه ) حضرت به شهادت برسد.

در بعضی از روایات تعبیر شده كه چنین شخصی مثل كسی است كه با رسول خدا صلی الله علیه و آله در برابر كفر جهاد كرده باشد.

7 ـ اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آنحضرت .

8 ـ ذكر فضائل و مناقب آنحضرت , و شركت در مجالس امام شناسی .

9 ـ صدقه برای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف .

10 ـ بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام .

اعمالی كه به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به یوسف زهراست .

11 ـ استغاثه بوجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف .

در بعضی از روایات از آن بزرگوار به « غیاث المضطرالمستكین » تعبیر شده است .

توسل و استغاثه بر اهل البیت علیهم السلام , سیره دائمی بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته اند.

مرحوم عاملی در روایتی نقل می كنند كه هنگامیكه زهرا مظلومه سلام الله علیها بین دیوار و در مجروح شدند , به دنبال علی علیه السلام ... بودند و ناله « یا ابن الحسن » سر می دادند و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم خرداد 1391ساعت 18:47  توسط منتظر منجی   |  119 نظر


فضایل حضرت زهرا سلام اله علیه

فضایل حضرت زهرا (س)

 رسول خدا (ص) خطاب به حضرت سلمان (رضی الله عنه ) فرمودند : ای سلمان هرکه فاطمه دخترم را دوست بدارد در بهشت با من است و هرکه او را دشمن بدارد جایگاهش در آتش است.ای سلمان ! محبّت فاطمه در روز قیامت در صد موضِع به انسان نفع خواهد رساند که آسان ترین آنها عبارتند از : موقع مرگ ، قبر ، میزان ، حشر ، صراط ، و حساب.پس ( بدان ای سلمان ) هرکه فاطمه دخترم از او خشنود باشد من از او خشنودم و هرکه من از او خشنود باشم خدا از او خشنود است ، و هرکه فاطمه بر او غضب کند من بر او غضبناکم و هرکه من بر او غضب کنم همانا خداوند بر او غضب کرده است.ای سلمان ! وای بر حال کسی که بر فاطمه و بر ذرّیّه او و بر شیعه او ستم کند! { صحیفه فاطمیه صفحه 24 ، ارشادالقلوب جلد 2 صفحه 294 }

رسول خدا (ص) فرمودند : اگر خداوند متعال فاطمه (س) را برای حضرت علی (ع) خلق نکرده بود ، هیچ کفو و مانندی برای علی در روی زمین یافت نمی شد چه از آدم و چه از غیر آدم. { صحیفه فاطمیه صفحه 38 ، امالی صدوق صفحه 592 }

رسول خدا (ص) فرمودند : ملعون است ، ملعون است کسی که بعد از مَن به دخترم فاطمه (س) ظلم کند و حقّ او را ( که فدک باشد ) غصب نماید و او را شهید گرداند. { صحیفه فاطمیه صفحه 48 ، وسائل الشیعه جلد 11 صفحه 518  }

سخنان حضرت زهرا (س)

حضرت فاطمه (س) : هرکه خالص ترین عبادت خود را به سوی خداوند بالا بفرستد ، خداوند متعال نیز برترین و بهترین مصلحت و تقدیرش را برای او پایین می فرستد.   { صحیفه فاطمیه صفحه 148  ، عدّة الداعی صفحه 233 }

نقل است که روزی امام حسن (ع) مادرش فاطمه (س) را دید که در محراب عبادتش ایستاده و برای مومنین و مومنات دعا می کند و برای خودش هیچ دعائی نمی کند ، چون علت آن را پرسید آن حضرت در جواب فرزندش چنین فرمود : (( ای فرزندم ، اول همسایه ( و همنوع ) ، بعد خانه ( و خویشتن )). { صحیفه فاطمیه صفحه 151 ، علل الشرایع جلد 1 صفحه 182 حدیث 1 }  مولف کتاب صحیفه فاطمیه گوید : فی الجمله در اخبار مشاهده می گردد که دعا برای عموم مومنین و مومنات ، داب و سیره ی همه اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بوده و یکی از فضائل و آداب بسیار با فضیلت به شمار می رود و نیز در اخبار فراوانی توصیه شده است به اینکه دعا کننده نباید دعای خویش را محصور در خویشتن و یا منحصر در تعدادی معدود از افراد نماید و بلکه باید هرچه برای خویش می پسندد ، برای همه مومنین و مومنات نیز آن را بپسندد و آنچه برای خود از خداوند مسالت می دارد برای آنها نیز مسالت بدارد و نیز وارد شده است که این نحوه دعا نمودن به اجابت نزدیک تر است.

حضرت فاطمه (س) : آنگاه که در روز قیامت محشور گردم ، از گنهکاران امّت پدرم پیغمبر خدا (ص) شفاعت خواهم نمود.{ صحیفه فاطمیه صفحه 177 ، احقاق الحق جلد 19 صفحه 129 }

حضرت زهرا (س) فرمودند : همانا پدران این امّت ، حضرت محمّد و حضرت علی ( صلوات الله علیهما و آلهما ) هستند ، و اگر امّت از ایشان اطاعت کنند ، کجی هایشان را اصلاح کرده و از عذاب دایمی نجاتشان خواهند داد و اگر از ایشان پیروی نمایند ، نعمت دایمی خداوند بر سر آنان فرو خواهد ریخت. { صحیفه فاطمیه صفحه 179 ، بحارالانوار جلد 23 صفحه 259  }

حضرت فاطمه (س) فرمودند : همانا خوشبخت به معنای تمام و واقعی آن کسی است که علی (ع) را در زندگی خویش و پس از مرگ دوست بدارد.{ صحیفه فاطمیه صفحه 181 ، ینابیع المودّة صفحه 213  }  مولف کتاب صحیفه فاطمیه گوید : آنچه در فضیلت و وجوب محبّت حضرت علی مرتضی امیرالمومنین (ع) و اولاد معصومش (علیهم السلام ) در منابع روایی ما شیعیان و بلکه در برخی از روایات اهل سنت نیز وارد شده است ، همانطور فضائل و محاسن آن حضرات ( علیهم السلام ) ، بیشتر از آن است که بتوان آن را در چندین مجلد حجیم تر از این کتاب جای داد ، ولیکن حقیر در اینجا به مناسبت این کلام شیرین از حضرت فاطمه زهرا (س) و به تبرک و تیمّن از عدد آل کساء ( علیهم السلام ) ، تنها به پنج خبر در این زمینه که به نظر حقیر از لذایذ احادیث در این مورد محسوب می شوند و از زبان رسول اکرم (ص) نقل شده اند اکتفا می کنم :

1- رسول خدا (ص) فرمودند :  مَنْ أَحَبَّ اَن یَتَمَسَّكَ بِالْعُرْوَةِ الوُثقی ، فَلْیَتَمَسَّكْ بِحُبِّ عَلِیٍّ وَ أَهْلِ بَیْتِی (علیه السلام) { عیون الاخبار جلد 2 صفحه 58 حدیث 216 } یعنی : هرکه می خواهد بر آن ریسمان محکم و استوار که خداوند متعال در قرآن از آن به (( عُروة الوُثقی )) تعبیر کرده ( و سعادت دنیا و آخرت را به دنبال دارد ) چنگ بزند، باید بر محبّت علی و اولاد علی (ع) تمسّک جوید.

2- و نقل است که حضرت رسول (ص) خطاب به حضرت امیرالمومنین (ع) فرمودند : ای علی ، همانا مَثَل تو مانند مَثَل سوره ( قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَد ) است که هرکه یک بار آن را قرائت کند ، گویا یک سوم کل قرآن را قرائت کرده و هرکه دو بار ، دو سوم آن را قرائت کرده و هرکه سه بار ، کل قرآن را ؛ و همچنان است اگر کسی تنها در دل تو را دوست بدارد ، گویا یک سوم ثواب اعمال نیک کل بندگان الهی را بُرده و هرکه علاوه بر آن با زبانش نیز تو را یاری کند ، دو سوم و هرکه با دست و جوارحش نیز تو را یاری کند ، گویا کل ثواب اعمال همه بندگان الهی را کسب نموده است. { تاویل الآیات صفحه 823 }

3- حضرت محمد (ص) فرمودند : یا عَلیّ لا یُحِبُّكَ إِلَّا مَن طَابَت وِلادَتُهُ وَ لَا یُبغِضُكَ إِلّا مَن خَبُثَََت وِلادَتُهُ، وَ لا یُوَالِیكَ إلّا مُؤمِنٌ، وَ لا یُعَادِیكَ إِلّا كافِرٌ { کمال الدین جلد 1 صفحه 261 } یعنی : ای علی ! همانا تنها کسانی محبت تو را در دل دارند که از راه درست و شرعی به دنیا آمده اند و تنها کسانی تو را دشمن خواهند داشت که شبهه ای در ولادتشان وجود دارد ! و تنها کسانی از تو پیروی می کنند که مومن هستند و تنها کسانی به عداوت با تو بر می خیزند که کافرند. 

4- و در جایی دیگر حضرت محمد (ص) فرمودند : همانا ولایت علیّ بن ابیطالب (ع) ولایت خداست و محبّتش عبادت خداست و پیروی از او و از ذریه او از واجبات خداوند متعال است.و همانا دوستان علی دوستان خدایند و دشمنان او دشمنان خدا و جنگ با او جنگ با خداست و صلح با او صلح با خدا. { امالی صدوق صفحه 36 }

5- رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) فرمودند : همانا خداوند متعال به من وحی کردند که : لَوِ اجْتََمَعَ النَّاسُ کُلُّهُم عَلی وِلَایَةِ عَلیًّ ( علیه السَّلَام ) مَا خَلَقْتُ النَّارَ { احادیث قدسی صفحه 412 } یعنی : اگر همه مردم به ولایت و محبت حضرت علی (ع) اجتماع می کردند ، من جهنم را خلق نمی کردم. 

حضرت زهرا (س) فرمودند : سه چیز از دنیای شما برای من دوست داشتنی است : 1-تلاوت قرآن 2-نگاه بر چهره مبارک رسول خدا (ص) 3-انفاق در راه خدا. { صحیفه فاطمیه صفحه 184 ، نهج الحیاة صفحه 276  }

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391ساعت 11:28  توسط منتظر منجی   |  53 نظر


توصیه های آیت الله العظمی بهجت برای زیارت امام رضا (ع

توصیه های آیت الله بهجت برای زیارت امام رضا (ع)

أأدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»

به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سیدالشهداء علیه السلام گریه است، اگر اشک آمد امام حسین علیه السلام اذن دخول داده‌اند و وارد شوید.

اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییری در دل شما به وجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست، بهتر است به کار مستحبی دیگری بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل کنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.

زیارت امام رضا علیه السلام از زیارت امام حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین علیه السلام می‌روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام رضا علیه‌السلام می‌آیند.

بسیاری از حضرت رضا علیه السلام سؤال کردند و خواستند و جواب شنیدند، در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس،- هم همین طور - کسی مادرش را به کول می‌گرفت و به حرم می‌برد. چیزهای عجیبی را می‌دید.

ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ماشاءالله! به تحقق پیوسته. یکی از معاودین عراقی غده‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه علیهاالسلام را در خواب دید که به وی فرمود: «غده خوب می‌شود. احتیاج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببینید که از برادر خواسته خواهر جوابش را داده است.

همه زیارتنامه‌ها مورد تأیید هستند. زیارت جامعه کبیره را بخوانید. زیارت امین الله مهم است. قلب شما- این زیارات را بخواند. با زبان قلب خود بخوانید. لازم نیست حوائج خود را در محضر امام علیه السلام بشمرید. حضرت علیه السلام می‌دانند! مبالغه در دعاها نکنید! زیارت قلبی باشد. امام رضا علیه السلام به کسی فرمودند: «از بعضی گریه‌ها ناراحت هستم!»

یکی از بزرگان می‌گوید، من به دو چیز امیدوارم اولاً قرآن را با کسالت نخوانده‌ام. بر خلاف بعضی که قرآن را آنچنان می‌خوانند که گویی شاهنامه می‌خوانند. قرآن کریم موجودی است شبیه عترت.

ثانیاً در مجلس عزاداری حضرت سیدالشهداء گریه کرده‌ام.

حضرت آیت الله العظمی بروجردی رحمة الله مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند: در روز عاشورا مقداری از گِلِ پیشانی عزاداری امام حسین علیه السلام را بر چشمان خود مالیدم، دیگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عینک هم استفاده نکردم!

پس از حادثه بمب گذاری در حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام حضرت به خواب کسی آمدند، سؤال شد.

«در آن زمان شما کجا بودید؟ فرمودند: کربلا بودم.»

این جمله دو معنی دارد:

معنی اول این که حضرت رضا علیه السلام آن روز به کربلا رفته بودند.

معنی دوم یعنی این حادثه در کربلا هم تکرار شده است. دشمنان به صحن امام حسین علیه السلام ریختند و ضریح را خراب کردند و در آن جا آتش روشن کردند!

کسی وارد حرم حضرت رضا علیه السلام شد، متوجه شد سیدی نورانی در جلوی او مشغول خواندن زیارتنامه می‌باشد، نزدیک او شد و متوجه شد که ایشان اسامی معصومین - سلام الله علیهم - را یک یک با سلام ذکر می‌فرمایند. هنگامی که به نام مبارک امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ رسیدند سکوت کردند! آن کس متوجه شد که آن سید بزرگوار خود مولایمان امام زمان- سلام الله علیه و ارواحنا له الفداء- می‌باشد.

حرف آخر این که: عمل کنیم به هر چه می‌دانیم. احتیاط کنیم در آنچه خوب نمی‌دانیم. با عصای احتیاط حرکت کنیم.

در همین حرم حضرت رضا علیه السلام چه کراماتی مشاهده شده است. کسی در رؤیا دید که به حرم حضرت رضا علیه السلام مشرف شده و متوجه شد که گنبد حرم شکافته شد و حضرت عیسی و حضرت مریم علیهماالسلام از آنجا وارد حرم شدند. تختی گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا علیه‌السلام را زیارت کردند.

روز بعد آن کس در بیداری به حرم مشرف گردید. ناگهان متوجه شد حرم کاملاً خلوت می‌باشد! حضرت عیسی و حضرت مریم علیهماالسلام از گنبد وارد حرم شدند و بر تختی نشستند و حضرت رضا علیه‌السلام را زیارت کردند. زیارت نامه می‌خواندند. همین زیارت نامه معمولی را می‌خواندند! پس از خواندن زیارتنامه از همان بالای گنبد برگشتند. دوباره وضع عادی شد و قیل و قال شروع گردید حال آیا حضرت رضا علیه السلام وفات کرده است؟

حرف آخر این که: عمل کنیم به هر چه می‌دانیم. احتیاط کنیم در آنچه خوب نمی‌دانیم. با عصای احتیاط حرکت کنیم.

منبع: کتاب به سوی محبوب، و کتاب برگی از دفتر آفتاب. آیة الله بهجت

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید