امروز یکشنبه, 17 آذر 1398 - Sun 12 08 2019

منو

نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى

نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى                         ابراهيم شفيعى سروستانى


عظمت وجودى و ابعاد مختلف شخصيت‏ حضرت صاحب الامر(ع)، باعث ‏شده است كه در طول هزار و اندى سال كه از غيبت كبرى مى‏ گذرد، هر گروه از مردم بسته به گرايش هاى خاص اعتقادى، اجتماعى و فرهنگى كه داشته ‏اند، از منظرى خاص به تحليل شخصيت و تعيين جايگاه آن حضرت در عالم هستى بپردازند و هر گروه تنها درك و تصور خود از اين موضوع را تصور درست و مطابق با واقع از شخصيت آن يگانه هستى تلقى كند.

در اين ميان جمعى از اصحاب سير و سلوك و رهروان طريق عرفان و معنى با طرح موضوع خليفة‏الله و انسان كامل و هم چنين نقشى كه حجت ‏الهى در عالم هستى، دارد تنها به جنبه فرا طبيعى آن وجود مقدس توجه كرده و از ساير جنبه ‏ها غفلت ورزيدند.

گروهى ديگر از اصحاب شريعت توجه خود را تنها معطوف به جنبه طبيعى آن وجود مقدس ساخته و ضمن مطرح كردن نقشى كه آن حضرت به عنوان امام و پيشواى مردم به عهده دارند هيچ گونه مسؤوليتى را در زمان غيبت متوجه مردم نديدند و تنها تكليف مردم را اين دانستند كه براى فرج آن حضرت دعا كنند تا خود بيايند و امور مردم را اصلاح كنند.

عده‏ اى هم ضمن توجه به جنبه فرا طبيعى و طبيعى وجود مقدس حضرت حجت(ع)، تمام هم و غم خود را متوجه ملاقات با آن حضرت ساخته و تنها وظيفه خود رااين دانستند كه با توسل به آن حضرت به شرف ملاقات با آن ذات اقدس نائل شوند.

اما در اين ميان گروهى با در نظر گرفتن همه ابعادى كه بدان ها اشاره شد به طرح معناى درست انتظار پرداخته و در صدد تعيين وظيفه و نقش مردم در دوران غيبت‏ برآمدند. در اين ديدگاه هم مساله خلافت الهى انسان كامل مطرح است، هم به جايگاه و نقش مردم در قبال آن حضرت توجه شده و هم وظيف ه‏اى كه مردم در دعا براى حفظ آن وجود مقدس و تعجيل در ظهورش دارند از نظر دور داشته نشده است.

شايد بتوان امام راحل امت ، رضوان‏ الله تعالى عليه، را به عنوان درخشان‏ ترين چهره از گروه اخير ذكر كرد. ايشان با صراحت ‏به نقد و بررسى برداشت هاى مختلفى كه از مساله انتظار فرج وجود دارد پرداخته و ديدگاه خاص خود را در اين زمينه چنين مطرح ساختند:

البته اين پر كردن دنيا رااز عدالت، اين را ما نمى‏توانيم بكنيم، اگر مى‏ توانستيم مى‏ كرديم. اما، چون نمى‏ توانيم بكنيم ايشان بايد بيايند. الان عالم پر از ظلم است، شما يك نقطه هستيد در عالم. عالم پر از ظلم است. ما بتوانيم جلوى ظلم را بگيريم، بايد بگيريم، تكليفمان است. قرآن و ضرورت اسلام و قرآن تكليف ما كرده است كه بايد برويم همه كار را بكنيم، اما نمى‏ توانيم بكنيم ، چون نمى‏ توانيم بكنيم بايد او بيايد تا بكند، اما ما بايد فراهم كنيم كار را ، فراهم كردن اسباب اين است كه كار را نزديك بكنيم ، كار را هم چو بكنيم كه مهيا بشود عالم براى آمدن حضرت(ع) ... (1)

در جائى ديگر نيز ايشان درباره مفهوم انتظار فرج‏ مى‏فرمايند:

انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و بايد كوشش كنيم تا قدرت اسلام در عالم تحقق پيداكند. و مقدمات ظهور ان شاءالله تهيه شود. (2)

براى روشن ‏شدن بيشتر ديدگاه اخير، در اين مقاله، در ضمن سه گفتار روايات مربوط به انتظار موعود را مورد بررسى قرار مى‏ دهيم تا روشن شود كه:

1- انتظار چه ضرورتى دارد؟

2- فضيلت آن چيست؟

3- چه وظايفى در عصر غيبت‏ بر عهده منتظران است؟

وجوب انتظار 

در تفكر شيعى انتظار موعود، با خصوصياتى كه در اين تفكر براى آن برشمرده شده ، به عنوان يك اصل مسلم اعتقادى مطرح بوده و در بسيارى از روايات شيعه بر ضرورت انتظار قائم آل محمد:، تصريح شده است. كه از جمله مى‏ توان به روايات زير اشاره كرد:

1- محمدبن ‏ابراهيم نعمانى در كتاب غيبت‏ به سند خود ازابوبصير روايت كرده است كه روزى امام صادق(ع) خطاب به اصحاب خود فرمودند:

الا اخبركم بما لا يقبل الله عزوجل من العباد عملا الا به فقلت: بلى ، فقال: شهادة ان لااله‏الاالله ، و ان محمدا عبده و [رسوله]، و الاقرار بما امرالله ، والولاية لنا، والبرائة من اعدائنا - يعنى الائمة خاصة - والتسليم لهم، والورع، والاجتهاد، والطمانينة ، والانتظار للقائم،(ع) (3)

?آيا شمارا خبر ندهم به آنچه خداى عزوجل هيچ عملى را جز به آن از بندگان نمى‏پذيرد؟ گفتم: چرا، فرمود: گواهى دادن به اين كه هيچ شايسته پرستشى جز خداوند نيست و اين كه محمد(ص) بنده و فرستاده او است ، و اقرار كردن به آنچه خداوند به آن امر فرموده، و ولايت ما، و بيزارى از دشمنانمان - يعنى خصوص امامان - و تسليم شدن به آنان ، و پرهيزكارى و اجتهاد و اطمينان و انتظار قائم(ع)

2- ثقة‏الاسلام كلينى در اصول كافى به سند خود از اسماعيل جعفر روايت مى‏ كند كه روزى مردى بر حضرت ابوجعفر امام باقر(ع) ، وارد شد و صفحه‏اى در دست داشت. حضرت باقر(ع)، به او فرمود:

هذه صحيفة مخاصم سال عن الدين‏الذى يقبل فيه العمل .فقال: رحمك الله ، هذاالذى اريد، فقال ابوجعفر(ع): شهادة ان لااله‏الاالله. وحده لا شريك له ، و ان محمدا عبده و رسوله و تقر بما جاء من عندالله و الولاية لنااهل‏البيت، والبرائة من عدونا، والتسليم لامرنا، والورع ، والتواضع و انتظار قائمنا، فان لنا دولة ، اذا شاءالله جاءبها. (4)

اين نوشته مناظره كننده ‏اى است كه پرسش دارد از دينى كه عمل در آن مورد قبول است . آن مرد عرض كرد: رحمت‏ خداوند بر تو باد همين راخواسته ‏ام. پس حضرت ابوجعفر باقر(ع) ، فرمود: گواهى دادن به اينكه خدا يكى است و هيچ شريكى براى او وجود ندارد، و اين كه محمد بنده و رسول او است، و اين كه اقرار كنى به آنچه از سوى خداوند آمده ، و ولايت ما خاندان و بيزارى از دشمنان ، و تسليم به امر ما، و پرهيزكارى و فروتنى ، و انتظار قائم ما ، كه ما را دولتى است كه هر وقت‏ خداوند بخواهد آن را خواهد آورد.

3- شيخ صدوق در كتاب كمال‏ الدين‏ به سند خود از عبدالعظيم حسنى روايت مى‏ كند كه:

روزى بر آقايم محمدبن على بن موسى بن جعفر بن محمد بن على بن الحسين‏ بن‏ ابى‏ طالب:، وارد شدم و مى‏ خواستم كه درباره قائم از آن حضرت سؤال كنم كه آيا همان مهدى است‏ يا غير او پس خود آن حضرت آغاز سخن كرد و به من فرمود:

يا اباالقاسم ،ان القائم منا هوالمهدى الذى يجب ان ينتظر فى غيبتة و يطاع فى ظهوره، و هو الثالث من ولدى‏. (5)

اى ابوالقاسم بدرستى كه قائم از ماست و او است مهدى كه واجب است در زمان غيبتش انتظار كشيده شود و در ظهورش اطاعت گردد، و او سومين [امام] از فرزندان من است‏.

روايات بالا و بسيارى روايات ديگر - كه در اين مجال فرصت طرح آن ها نيست - همگى بر لزوم انتظار حضرت قائم در دوران غيبت دلالت مى ‏كند، اما حال بايد ديد كه انتظار كه اين همه بر آن تاكيد شده و يكى از شرايط اساسى اعتقاد اسلامى شمرده مى‏ شود - چه فضيلتى دارد و شخص منتظر چه وظايفى بر عهده دارد.

فضيلت انتظار 

در روايات وارد شده از ائمه معصومين(ع)، آن چنان مقام و منزلتى براى منتظران موعود آخرالزمان برشمرده شده كه گاه انسان را به تعجب وامى‏ دارد كه چگونه ممكن است عملى كه شايد در ظاهر ساده جلوه كند از اين چنين فضيلتى برخوردار باشد. البته توجه به فلسفه انتظار و وظايفى كه براى منتظران واقعى آن حضرت بر شمرده شده، سر اين فضيلت را روشن مى‏سازد.

در اين جا به پاره‏اى از فضائلى كه براى منتظران قدوم مصلح جهانى حضرت بقية‏الله ‏الاعظم بر شمرده شده اشاره مى‏ كنيم: 1- مرحوم صدوق در كتاب كمال ‏الدين‏ از امام صادق(ع) ، روايت كرده كه آن حضرت به نقل از پدران بزرگوارشان، - كه بر آن ها درود باد - فرمود:

المنتظر لامرنا كالمتشحط بدمه فى سبيل‏الله‏ (6)

منتظر امر (حكومت) ما، بسان آن است كه در راه خدا به خون خود غلتيده باشد

2- در همان كتاب به نقل از امام صادق ،(ع) ، روايت ديگرى به اين شرح در فضيلت منتظران وارد شده

?طوبى لشيعة قائمنا المنتظرين لظهوره فى غيبته و المطيعين له فى ظهوره اولئك اولياءالله ‏الذين لاخوف عليهم و لا هم يحزنون‏? (7)

خوشا به حال شيعيان قائم ما كه در زمان غيبتش منتظر ظهور او هستند و در هنگام ظهورش فرمانبردار از او، آنان اولياء خدا هستند ، همان ها كه نه ترسى برايشان هست و نه اندوهگين شوند.

3- مرحوم مجلسى در كتاب بحارالانوار به سند خود از اميرالمؤمنين،(ع) ، نقل مى‏ كند كه آن حضرت فرمودند:

انتظرواالفرج و لاتياسوا من روح‏الله فان احب الاعمال الى‏الله عزوجل انتظارالفرج‏ (8)

منتظر فرج باشيد و از رحمت‏ خداوند نااميد نشويد. بدرستى كه خوشايندترين اعمال نزد خداوند عزوجل، انتظار فرج است‏.

4- هم چنين مرحوم مجلسى روايت ديگرى را به سند خود از فيض بن مختار نقل مى‏ كند كه در آن امام صادق،(ع) مى‏ فرمايند:

من مات منكم و هو منتظر لهذاالامر كمن هو مع القائم فى فسطاطه ، قال: ثم مكث هنيئة ، ثم قال: لا بل كم قارع معه بسيفه، ثم قال: لا والله كمن استشهد مع رسول‏الله(ص) (9)

هر كس از شما بميرد در حالي كه منتظر اين امر باشد همانند كسى است كه با حضرت قائم(ع) در خيمه‏اش بوده باشد. سپس حضرت چند لحظه‏اى درنگ كرده ، آن گاه فرمود: نه ، بلكه مانند كسى است كه در خدمت آن حضرت شمشير بزند، سپس فرمود: نه، بخدا هم چون كسى است كه در ركاب رسول خدا(ص)، شهيد شده باشد.

وظايف منتظران 

در اين كه شيعيان در دوران غيبت چه وظايفى بر عهده دارند سخن هاى بسيارى گفته شده است و حتى در بعضى از كتاب ها، تا هشتاد وظيفه براى منتظران قدوم خاتم اوصياء، حضرت بقية‏الله، ارواحنا له الفداء، بر شمرده شده است. (10)

اما، از آن جا كه تبيين همه وظايفى كه شيعيان در عصر غيبت‏بر عهده دارند در محدوده يك مقاله نمى ‏گنجد، ما در اين جا به تناسب عنوان مقاله، تنها به بيان آن دسته از وظايف مى‏ پردازيم ، كه توجه به آن ها مى‏تواند در رشد و بالندگى و پويايى جامعه اسلامى مؤثر باشد:

1- شناخت‏ حجت‏ خدا و امام عصر (عج)

اولين و مهم ترين وظيفه‏ اى كه هر شيعه منتظر بر عهده دارد كسب معرفت نسبت ‏به وجود مقدس امام و حجت زمان خويش است. اين موضوع تا بدان درجه از اهميت قرار دارد كه در روايات بسيارى كه به طريق شيعه و اهل سنت از پيامبر گرامى اسلام(ص)و ائمه معصومين(ع)، نقل شده ، آمده است كه:

من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية‏ (11)

هر كس بميرد و امام زمانش را نشناسد،به‏ مرگ‏ جاهلى‏مرده است‏.

جمعى از اصحاب سير و سلوك و رهروان طريق عرفان، با طرح موضوع خليقة‏الله و انسان كامل و ... تنها به جنبه فراطبيعى آن وجود مقدس توجه كرده و از ساير جنبه‏ ها غلفت ورزيده‏اند.

و در روايت ديگرى كه مرحوم كلينى به سند صحيح از فضيل بن يسار نقل مى‏ كند آمده است كه:

سمعت اباجعفر(ع)، يقول: من مات و ليس له امام فميته ميتة جاهلية، و من مات و هو عارف لامامه لم‏يضره تقدم هذاالامر او تاخر، و من مات و هو عارف لامامه كان كمن هو مع‏القائم فى فسطاطه. (12)

شنيدم حضرت اباجعفر (امام محمد باقر) ،عليه‏السلام، مى‏فرمود: هر كس در حالى كه امامى نداشته باشد بميرد مردنش مردن جاهليت است و هر آن كه در حال شناختن امامش بميرد پيش‏افتادن و يا تاخير اين امر (دولت ال محمد: او را زيان نرساند و هر كس بميرد در حالي كه امامش را شناخته هم چون كسى است كه در خيمه قائم،(ع)، با آن حضرت باشد.

توجه به مفاد دعاهايى كه خواندن آن ها در عصر غيبت مورد تاكيد قرار گرفته است، نيز ما را به اهميت موضوع ناخت‏ حجت‏ خدا رهنمون مى‏ سازد، چنان كه در يكى از دعاهاى معروف و معتبرى كه شيخ صدوق آن را در كتاب كمال‏ الدين‏ نقل كرده ، مى‏ خوانيم:

اللهم عرفنى نفسك فانك ان لم تعرفنى نفسك لم اعرف نبيك‏اللهم عرفنى نبيك فانك ان لم تعرفنى تبيك لم اعرف حجت ك‏اللهم عرفنى حجتك فانك ان لم تعرفنى حجتك ضللت عن دينى اللهم لاتمتنى ميتة جاهلية و لا تزع قلبى بعد اذ هديتنى... (13)

بار الها! خودت را به من بشناسان كه اگر خود را به من نشناسانى پيغمبرت را نخواهم شناخت ، بارالها!پيغمبرت را به من بشناسان كه اگر پيغمبرت را به من نشناسانى حجت تو را نخواهم شناخت . بارالها! حجت‏ خود را به من بشناسان كه اگر حجتت را به من،نشناسانى از دينم گمراه مى ‏گردم، خداوندا! مرا به مرگ جاهليت نميران و دلم را از (حق) پس از آن كه هدايتم فرمودى منحرف مگردان ...

مؤلف كتاب ارزشمند مكيال المكارم فى فوائد الدعا للقائم‏ مراد و مقصود از معرفت امام‏ را، كه در روايت هاى يادشده بر آن ها تاكيد شده بود، چنين توضيح مى‏ دهند: بدون ترديد مقصود از شناختى كه امامان ما، كه درودها و سلام هاى خداوند برايشان باد، تحصيل آن را نسبت‏به امام زمانمان امر فرموده‏ اند، اين است كه ما آن حضرت را آن چنان كه هست‏بشناسيم. به  گونه ای كه اين شناخت‏ سبب درامان ماندن ما از شبهه ‏هاى ملحدان و مايه نجاتمان از اعمال گمراه كننده مدعيان دروغين باشد، و اين چنين شناختى جز به دو امر حاصل نمى‏ گردد: اول ، شناختن شخص امام(ع) ، به نام و نسب ، و دوم ، شناخت صفات و ويژگي هاى او و به دست آوردن اين دو شناخت از اهم واجبات است. (14)

البته امر دومى كه در كلام يادشده بدان اشاره شده ، در عصر ما از اهميت ‏بيشترى برخوردار بوده و در واقع اين نوع شناخت است كه مى‏تواند در زندگى فردى و اجتماعى منتظران منشااثر و تحول باشد. زيرا گر كسى بحقيقت‏ به صفات و ويژگي هاى امام عصر (عج) و نقش و جايگاه آن حضرت در عالم هستى و فقر و نياز خود نسبت‏ به او واقف شود ، هرگز از ياد و نام آن حضرت غافل نمى‏ شود.

نكته مهمى كه در اين جا بايد در نظر داشت اين است كه شناخت و معرفت‏ حقيقى نسبت‏ به حجت‏ خدا جز با عنايت‏ حضرت حق حاصل نمى‏ شود و همچنان كه ، در دعايى كه پيش از اين بدان اشاره كرديم ، ملاحظه شد بايد از درگاه الهى توفيق شناخت ‏حجتش را درخواست كرد، تا بدين وسيله از گمراهى و سرگردانى نجات يافت. اين موضوع را از روايتى كه مرحوم كلينى به سند خود از محمد بن حكيم نقل كرده نيز مى‏توان استفاده كرد، در اين روايت آمده است:

قال: قلت: لا بى عبدالله (ع) ، المعرفة ،من صنع من هى  قال: من صنع‏الله ، ليس للعباد فيها صنع‏. (15)

از ابى‏ عبدالله (امام جعفر صادق)(ع)، پرسيدم: معرفت‏ساخته كيست؟ فرمود: از ساخته‏ هاى خداوند است و براى بندگان نقشى در حصول معرفت نيست.

2- تهذيب نفس و كسب فضائل اخلاقى

وظيفه مهم ديگرى كه هر شيعه منتظر بر عهده دارد تهذيب نفس و آراستن خود به اخلاق نيكو است، چنان كه در روايتى كه نعمانى به سند خود از امام صادق(ع)، نقل مى‏ كند آمده است:

من سره ان يكون من اصحاب القائم، فلينتظر ، وليعمل بالورع و محاسن الاخلاق، و هو منتظر، فان مات و قام القائم(ع)، بعده كان له من الاجر مثل‏الاجر من ادركه فجدوا و انتظروا، هنيئا لكم ايهاالعصابة المرحومة‏. (16)

هر كس دوست مى‏ دارد از ياران حضرت قائم(ع) ، باشد بايد كه منتظر باشد و در اين حال به پرهيزكارى و اخلاق نيكو رفتار نمايد، در حالي كه منتظر باشد، پس چنانچه بميرد و پس از مردنش قائم(ع) ،بپاخيزد، پاداش او هم چون پاداش كسى خواهد بود كه آن حضرت را درك كرده است، پس كوشش كنيد و در انتظار بمانيد، گوارا باد شما را اى گروه مشمول رحمت‏ خداوند.

موضوع تهذيب نفس و دورى گزيدن از گناهان و اعمال ناشايست، به عنوان يكى از وظايف منتظران در عصر غيبت، از چنان اهميتى برخوردار است كه در توقيع شريفى كه از ناحيه مقدسه حضرت صاحب الامر به مرحوم شيخ مفيد ، رحمة‏الله عليه، صادر گرديده، اعمال ناشايست و گناهانى كه از شيعيان آن حضرت سر مى‏ زند، يكى از اسباب و يا تنها سبب طولانى شدن غيبت و دورى شيعيان از لقاى آن بدر منير شمرده شده است:

فما يحبسنا عنهم الا مايتصل بنا ممانكرهه ، ولانؤثره منهم‏ (17)

... پس تنها چيزى كه ما را از آنان (شيعيان) پوشيده مى‏ دارد، همانا چيزهاى ناخوشايندى است كه از ايشان به ما مى‏ رسد و خوشايند ما نيست و از آنان انتظار نمى‏ رود.

3- پيوند با مقام ولايت

حفظ و تقويت پيوند قلبى با امام عصر (عج) و تجديد دايمى عهد و پيمان با آن حضرت يكى ديگر از وظايف مهمى است كه هر شيعه منتظر در عصر غيبت ‏بر عهده دارد. بدين معنا كه يك منتظر واقعى حضرت حجت(ع)، على رغم غيبت ظاهرى آن حجت الهى هرگز نبايد احساس كند كه در جامعه رها و بى‏ مسؤوليت رها شده و هيچ تكليفى نسبت‏ به امام و مقتداى خود ندارد.

اين موضوع در روايات بسيارى مورد تاكيد قرار گرفته است كه در اين مجال به برخى از آن ها اشاره مى‏كنيم:

در روايتى كه از امام محمد باقر(ع) نقل شده آن حضرت در تفسير اين كلام خداى تعالى: يا ايهاالذين آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوالله لعلكم تفلحون‏ فرمودند:

اصبروا على اداءالفرائض و صابرو عدوكم و رابطوا امامكم [المنتظر] (18)

بر انجام واجبات صبر كنيد و با دشمنانتان پايدارى كنيد، و پيوند خود را با امام منتظرتان مستحكم نماييد.

هم چنين امام صادق ،(ع)، در روايت ديگرى كه در تفسير آيه مزبور وارد شده مى‏ فرمايند:

اصبروا على‏الفرايض، و صابروا على‏المصائب و رابطوا على‏الائمة‏ (19)

بر واجبات صبر كنيد و يكديگر را بر مصائب به صبر واداريد و خود را بر پيوند با امامان [و يارى آن ها] ملتزم سازيد.

روايات ديگرى نيز به همين مضمون از امام جعفر صادق و امام‏ موسى‏ كاظم (ع)، وارد شده است كه به جهت رعايت اختصار از ذكر آن ها خوددارى مى‏ كنيم. (20)

اين كه مى‏ بينيم در روايت هاى متعددى امامان ما شيعيان خود را به تجديد عهد و بيعت‏ با امام زمان خود سفارش كرده و از آن ها خواسته‏اند كه در آغاز هر روز و حتى بعد از هر نماز واجب، دعاى عهد بخوانند، همه نشان از اهميت پيوند دائمى شيعيان با مقام عظماى ولايت و حجت‏ خدا دارد.

يكى از مشهورترين دعاهاى عهد، دعايى است كه مرحوم سيد بن طاووس آن را در كتاب ارزشمند مصباح ‏الزائر به نقل از امام صادق،(ع) ، روايت كرده و در ابتداى آن آمده است كه:

من دعا بهذا الدعا اربعين صباحا كان من انصار القائم(ع)، و ان مات قبل ظهوره احياه ‏الله تعالى، حتى يجاهد معه، و يكتب له بعدد كل كلمة منه الف حسنة، و يمحى عنه الف سيئة و ...

هر كس چهل روز اين دعا را بخواند از ياوران حضرت قائم،(ع) خواهد بود، و اگر پيش از ظهور آن حضرت بميرد، خداى تعالى او را زنده خواهد كرد، تا در ركاب آن جناب جهاد نمايد. و به شماره هر كلمه از آن هزار حسنه برايش نوشته مى‏ شود، و هزار كار بد از او محو مى‏ گردد.

به دليل اهميت و اعتبار مضمون اين دعاى شريف در اينجا بخشى از آن را نقل مى‏ كنيم:

بعد از ذكر خدا و درود و صلوات بر امام غائب چنين آمده است:

اللهم انى اجدد له فى صبيحة يومى هذا و ماعشت من ايام حياتى عهدا و عقدا و بيعة له فى عنقى لا احول عنها و لاازول ابدا، اللهم اجعلنى من انصاره و اعوانه و الذابين عنه و المسارعين اليه فى قضاء حوائجه و الممتثلين لاوامره و نواهيه و المحامين عنه و السابقين الى ارادته و المستشهدين بين يديه‏. (21)

بار خدايا! من در بامداد اين روز و تمام دوران زندگانيم، عهد و عقد و بيعتى را كه از آن حضرت بر گردن دارم با او تجديد مى‏كنم ، كه هرگز از آن عهد و بيعت‏بر نگردم و بر آن پايدار بمانم. بار خدايا مرا از انصار و ياران آن حضرت و مدافعان از حريم مقدس او، و شتابندگان در پى انجام مقاصدش و امتثال كنندگان دستورات و اوامر و نواهيش ، و حمايت كنندگان از وجود شريفش، و سبقت جويان به سوى خواسته ‏اش و شهيد شدگان در ركاب و در حضور حضرتش قرار ده‏.

دقت در عبارت هاى بالا مى‏ تواند تصويرى روشن از مفهوم عهد و پيمان باامام و حجت زمان به ماارائه دهد، عهد و پيمانى ناگسستنى براى يارى و نصرت امام زمان خود و اطاعت مخلصانه و تا پاى جان از اوامر و نواهى او.

آيا اگر هر شيعه منتظر در آغاز هر روز، با حضور و توجه، چنين عهد و پيمانى را با امام و مقتداى خود تجديد نمايد، هرگز تن به ركود، ذلت و خوارى و ظلم و بى ‏عدالتى خواهد داد؟

آيا هرگز حاضر خواهد شد كه به رضاى مولا و سرور خود بى‏ اعتنايى كند و تن به گناه و معصيت دهد؟ مسلما خير و بدون هيچ ترديدى اگر در جامعه‏ اى چنين فرهنگى حاكم شود و همه تنها در پى رضاى امام زمان خود باشند ، آن جامعه هرگز دچار بحران فرهنگى ، از خودبيگانگى، ياس و نوميدى و انحطاط نخواهد شد. اين نكته نيز مسلم است كه اگر همه شيعيان با همدلى و همراهى دست‏ بيعت و يارى به سوى مولا و سرور خود دراز كنند و بر نصرت او متفق شوند ديرى نخواهد پاييد كه فرج مولايشان را درك خواهند كرد و براى هميشه از ظلم ها و ذلت ها رهايى‏ خواهند يافت. چنان كه در توقيع شريفى كه بيش ازاين نيز به بخشى از آن اشاره شد آمده است:

لو ان اشياعنا، و فقهم الله لطاعته، على اجتماع من‏القلوب فى‏الوفاء بالعهد عليهم لما تاخر عنهم‏اليمن بلقائنا و لتعجلت لهم‏السعادة بمشاهدتنا على حق المعرفة و صدقها منهم بنا. (22)

اگر شيعيان ماكه خداوند آنان را در اطاعتش يارى دهد، در وفاى پيمانى كه از ايشان گرفته شده يكدل و مصمم باشند، نعمت لقاى ما از آنان به تاخير نمى‏ افتد و سعادت ديدار ما براى آن ها با معرفت كامل و راستين نسبت‏به ما تعجيل مى‏ گردد.

4- كسب آمادگى براى ظهور حجت‏ حق

يكى ديگر از وظايفى ، كه به تصريح روايات ، در دوران غيبت ‏بر عهده شيعيان و منتظران فرج قائم آل محمد(ص) مى ‏باشد كسب آمادگي هاى نظامى و مهيا كردن تسليحات مناسب هر عصر براى يارى و نصرت امام غائب مى‏باشد، چنان كه در روايتى كه نعمانى به سند خود از امام صادق(ع) ، نقل كرده آمده است:

ليعدن احدكم لخروج القائم(ع) و لو سهما فان‏الله تعالى اذا علم ذلك من نيته رجوت لان ينسى فى عمره حتى يدركه [فيكون من اعوانه و انصاره] (23)

هر يك از شما بايد كه براى خروج حضرت قائم(ع) [سلاحى] مهيا كند. هر يك هر چند كه يك تير باشد، كه خداى تعالى هر گاه بداند كه كسى چنين نيتى دارد اميدوارم عمرش را طولانى كند تاآن حضرت را درك كند [و از ياران و همراهانش قرار گيرد].

در روايت ديگرى مرحوم كلينى به سند خود از امام ابوالحسن [موسى كاظم](ع) نقل مى‏كند كه:

،،، من ارتبط دابة متوقعا به امرنا و يغيظ به عدونا و هو منسوب الينا ادرالله رزقه ، و شرح صدره و بلغه امله و كان عونا ملى حوائجه‏

... هر كس اسبى را به انتظار امر ما نگاه دارد و به سبب آن دشمنان را خشمگين سازد و او به ما منسوب باشد خداوند (روزيش را فراخ گرداند و شرح صدر به او عطا كند و به آروزيش برساند و يار بر حوائجش باشد.

هم چنين مرحوم كلينى در روضة كافى‏ به سند خود از ابوعبدالله جعفى روايتى را نقل مى‏ كند كه توجه به مفاد آن بسيار مفيد است:

قال لى ابوجعفر محمد بن على،(ع): كم الرباط عندكم؟ قلت: اربعون، قال(ع)لكن رباطناالدهر. (24)

حضرت ابوجعفر محمدبن على، امام باقر: به من فرمودند: منتهاى زمان مرابطه نزد شما چند روز است؟ عرضه داشتم: چهل روز ، فرمودند: ولى مرابطه ما مرابطه‏ اى است كه هميشه هست ...?

مرابطه‏ چنان كه فقها در كتاب جهاد گفته‏ اند ، اين است كه شخص مؤمن براى جلوگيرى از هجوم و نفوذ مشركان و كافران در مرزهاى كشور اسلامى و يا هر موضعى كه از آن احتمال بروز حمله‏ اى عليه مسلمانان مى‏رود، به حال آماده باش و در كمين به سر برد.اين عمل در زمان غيبت امام معصوم(ع) ، مستحب بوده و فضيلت هاى بسيارى براى آن بر شمرده شده است ، چنان كه در روايتى كه به طريق اهل سنت از رسول گرامى اسلام،(ص) نقل شده آمده است:

رباط يوم و ليلة خير من صيام شهر و قيامه، و ان مات مرابطا جرى عليه عمله و اجرى عليه رزقه و امن من الفتان‏ (25)

يك شب نه روز مرابطه (مرزدارى) در راه خدا از اين كه شخص يك ماه روزها روزه باشد و شب ها به عبادت قيام نمايد ثوابش بيشتر است . پس هر گاه در اين راه بميرد عملى كه انجام مى‏داده بر او جريان خواهد يافت ، و روزيش بر او جارى خواهد شد و از فرشته ‏اى كه در قبر مرده‏ ها را امتحان مى‏ كند ايمن خواهد ماند.

اما در مورد اين كه حداقل و حداكثر زمان مرابطه چه اندازه است ‏بايد گفت كه: حداقل زمان مرابطه سه روز و حداكثر آن چهل روز است ، زيرا اگر از اين مقدار بيشتر شود ديگر برآن صدق مرابطه نكرده و جهاد شمرده مى‏ شود و شخصى هم از ثواب جهادكنندگان برخوردار مى‏ شود.

علامه مجلسى در شرح اين فرمايش امام(ع)، مى‏فرمايد:

اى يجب على‏الشيعة ان يربطوا انفسهم على طاعة امام الحق، و انتظار فرجه،و يتهي اوالنصرته‏. (26)

بر شيعيان واجب است كه خود را بر اطاعت امام بر حق و انتظار فرج او ملتزم سازند و براى يارى نمودنش مهيا باشند.

شيخ محمد حسن نجفى نيز در كتاب جواهرالكلام‏ در شرح روايت مزبور مى‏ فرمايد:

و هو محمول على ارادة ترقب الفرج ساعة بعد ساعة كما جائت‏به النصوص لاالرباط المصطلح‏ (27)

مرابطه در اين روايت‏به معناى اراده انتظار فرج در تمام ساعات شبانه‏روز است، همچنان كه در بعضى از روايات نيز به اين معنا اشاره شده است، نه مرابطه مصطلح در فقه.

البته شايد بتوان گفت كه كلام مرحوم صاحب جواهر نيز در نهايت به همان كلام مرحوم علامه مجلسى بر مى‏ گردد كه فرمودند: مرابطه در روايت مزبور به معناى آمادگى و مهيا بودن براى يارى امام منتظر مى‏ باشد. كه البته نحوه اين آمادگى و مهيا بودن بسته به شرايط زمان و مكان دارد و اگر در بعضى از روايات سخن از آماده كردن اسب و شمشير براى ظهور ولى امر (عج) به ميان آمده، و براى آن فضيلت‏ بسيار برشمرده شده است، به اين معنا نيست كه اين ها موضوعيت دارند، بلكه با قدرى تامل روشن مى‏ شود كه ذكر اين موارد تنها به عنوان تمثيل و بيان لزوم آمادگى رزمى براى يارى آخرين حجت‏ حق مى‏ باشد، و مسلما در اين عصر بر شيعيان لازم است كه با مسلح‏ شدن به تجهيزات نظامى روز خود را براى مقابله با دشمنان قائم‏ ال محمد(ع) آماده سازند، و البته در حال حاضر به خاطر وجود حكومت‏ شيعى و حاكميت فقيه جامع ‏الشرايط بر سرزمين اسلامى اين وظيفه در درجه اول بر عهده حكومت اسلامى است كه در هر زمان قواى مسلح كشور را در بالاترين حد آمادگى نظامى قرار دهند تابه فضل خدا در هر لحظه كه اراده الهى بر ظهور منجى عالم بشريت (عج) قرار گرفت‏ بتوانند به بهترين نحو در خدمت آن حضرت باشند

 


پى ‏نوشت ها:

 

1- صحيفه نور (مجموعه رهنمودهاى امام خمينى ، قدس سره...) ، تهران ، سازمان مدارك فرهنگى انقلاب اسلامى ، 1369 ، ج 20 ، ص 198 -199. 

2- همان ماخذ ، ج‏7 ، ص 255. 

3- النعمانى ، محمد بن ابراهيم ، الغيبة ، تهران ، مكتبة الصدوق ، بى‏تا ، ص 200 ، ح‏16 

4- الكلينى ، محمد بن يعقوب ، الكافى ، تهران ، دارالكتب الاسلامية ، 1365، ج 2 ، ص 22 ، ح‏13 . 

5 - الصدوق (ابن بابويه) ، ابوجعفر محمد بن على بن الحسين ، كمال‏الدين و تمام النعمة ، تهران ، دارالكتب الاسلامية ، 1395 ق ، ج 2 ، ص‏377 ، ح 1. 

6- همان ماخذ ، ج 2، ص 645 ، ح‏6. 

7- همان ماخذ ، ج 2 ، ص‏357 ، ح 54. 

8 - المجلسى، المولى محمد باقر ، بحارالانوار، بيروت، مؤسسه الوفاء،1403 ق ، ج 52،ص‏123،ح‏7. 

9- همان ماخذ ، ص‏126 ، ح 18 . 

10 - ر. ك: الموسوى الاصفهانى ، ميرزامحمدتقى ، مكيال المكارم فى‏فوائد الدعاء للقائم ، قم ، مدرسه‏الامام المهدى ، بى‏تا،3 ، ص 104 به بعد. 

11- المجلس ، المولى محمد باقر ، پيشين ، ج 8 ، ص 368 و ج 32 ، ص 321 و333; همچنين ر . ك: القندوزى حافظ سليمان بن ابراهيم ، ينابيع‏المودة ، تهران ، اسوه‏1416 ق ، ج‏3 ، ص 372 . 

12- الكلينى،محمدبن‏يعقوب، پيشين ، ج 1، ص 371 ، ح 5 . 

13- الصدوق ، ابو جعفر محمد بن على بن الحسين ، پيشين ، ج 2، ص 512 . 

14- الموسوى‏الاصفهانى،ميرزامحمد تقى،پيشين ، ج 2 ، ص‏107 . 

15- الكلينى ، محمد بن يعقوب ، پيشين ، ج 1، ص 194 ، ح 1 . 

16- النعمانى ، محمد بن ابراهيم ، پيشين ، ص 200 ، ح‏16 . 

17- سوره ال عمران ، آيه 200 . 

18- النعمانى ، محمد بن ابراهيم ، پيشين ، ص‏199 ، همچنين ر.ك: البحرانى السيدهاشم الحسينى، البرهان فى تفسير القرآن، تهران ،قم ، دارالكتب العلميه ، بى‏تا، ج 1، ص 334 ، ح 4 . 

19- البحرانى ، السيد هاشم الحسينى ، پيشين ، ج 1 ، ص 334 ، ح 2. 

20- ر . ك: ماخذ پيشين . 

21- المجلسى، مولى محمدباقر ، پيشين ، ج 102 ، ص 111 . 

22- همان ماخذ. 

23- النعمانى، محمد بن ابراهيم، پيشين، ص 320 ، ح 10 . 

24- الكلينى، محمدبن‏يعقوب، پيشين ، ج‏6 ، ص 535 ، ح 1. 

25- البرهان ، علاءالدين على‏المتقى، كنز العمال فى سنن الاقوال و الافعال ، بيروت،مؤسسة‏الرسالة،1413 ق، ج 4، ص 284 ، ح‏10509 

26- المجلسى ، المولى محمدباقر، مراة‏العقول فى شرح اخبار آل الرسول، تهران ، دارالكتب‏الاسلامية، 1404 ق ، ج‏26 ، ص 582 .

27- النجفى ، الشيخ محمد حسن ، پيشين ، ج 21 ، ص‏43.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید