امروز دوشنبه, 18 آذر 1398 - Mon 12 09 2019

منو

ماه محرم و نذری های دوستدار سلامت

  • نوشته شده توسط مدیر فنی سایت
  • دسته: مقالات عمومی
  • بازدید: 117

 

ماه محرم و نذری های دوستدار سلامت

نذر کردن به مناسبت های مذهبی متعدد با فرهنگ دینی ما رابطه ای مستحکم و طولانی مدت دارد. محرم از ایامی است که نذرهای زیادی در آن ادا می شود. بیشتر این نذری ها به صورت طبخ غذا و پخش آن میان مردم انجام می شود. به علاوه توزیع غذا در دسته ها و هیات های مذهبی در این ایام معمول است. با توجه به اینکه این غذاها بین افراد زیادی توزیع می شود در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی می تواند سبب گسترش بیماری های واگیر و یا مسمومیت های غذایی بین مصرف کنندگان شود.در صورتی که با اجرای مواردی ساده می توان با تهیه غذای سالم چه از نظر بهداشتی و چه از نظر تغذیه ای به حفظ سلامت کسانی که این غذاها توسط آن ها مصرف می شود توجه نشان داد و از این طریق نذر خود را به معنی واقعی ادا کرد. توجه با این مورد به خصوص هنگامی که ایام محرم در فصول گرم سال قرار می گیرد مهم است. از سوی دیگر بیماری های غیرواگیر شایع مانند بیماری های قلبی و عروقی در جامعه می تواند تحت تاثیر مصرف این غذاها قرار گیرد.استفاده از دنبه گوسفند های نذری ذبح شده برای تهیه خورش قیمه ، استفاده از چربی زیاد در طبخ غذا های نذری، شیرین کردن زیاد شربت هاو نوشیدنی ها از جمله مواردی که برای مبتلایان به بیماری های مزمنی مانند بیماری های قلبی عروقی ممکن است مشکلاتی به وجود آورد . به خصوص که اعتقاد مردم نسبت به متبرک بودن این غذاها باعث می شود که در بسیاری از موارد افراد یاد شده پرهیز غذایی خود را در این مورد بشکنند و رژیم معمول خود را در این روزها انجام ندهند. 

توصیه های بهداشتی و تغذیه ای برای تهیه غذاهای نذری:

سعی کنید از سلامت آشپزها و تهیه کنندگان غذا مطمئن شوید. محل طبخ غذا و ظروف مورد نیاز را بشویید و ضدعفونی کنید. انواع ظروف استیل گزینه سالمی برای طبخ غذا هستند.

پیشنهادات در مورد خرید مواد اولیه

- دام و طیور مورد مصرف را از مراکزی تهیه کنید که تحت نظارت مراکز بهداشتی هستند.

-     روغن مورد نیاز تنها از انواع روغن مایع (مایع معمولی و مایع مخصوص سرخ کردن) خریداری شود.

-     سنگ نمک اغلب دارای ناخالصی های زیادی است که برای کبد و کلیه زیان آور است.

بنابراین نمک مورد نیاز را تنها از انواع نمک های یددار تصفیه شده تهیه کنید. از خریداری و انبار کردن نمک به مقدار زیاد خودداری کرده و نمک خریداری شده را در ظروف در بسته و غیرقابل نفوذ به نور نگه داری کنید.

-     در صورت استفاده از ماست یا لبنیات از انواع کم چرب آن ها استفاده کنید.

-     در صورت استفاده از کره آن را یا از نوع حیوانی کم چرب یا گیاهی با اسیدچرب ترانس پایین تهیه کنید.

پیشنهادات در مورد تهیه غذا

-     از سرخ کردن غذاها تا حد امکان اجتناب شود. در مواردی که نیاز به سرخ کردن مواد غذایی وجود دارد فقط از روغن مایع مخصوص سرخ کردن استفاده شود.

-     تا حد امکان از مصرف دنبه گوسفند برای سرخ کردن مواد اولیه خودداری کنید.

-     به طور کلی غذاها به طور کم چرب تهیه شوند. به طور مثال پوست و چربی مرغ یا چربی قابل رویت گوشت را پیش از طبخ جدا کنید.

-     از مصرف زیاد روغن در تهیه غذاها خودداری کنید. استفاده از غذاهای آب پز و یا کبابی در این مورد بهتر است.

-     کره را روی برنج نریزید. از بسته های جداگانه و کوچک کره استفاده کنید. در صورت استفاده از این کره ها به دلیل اینکه به سرعت آب شده و وارد غذا می شوند، آن را روی برنج داغ قرار ندهید.

-     درباره مرغ و انواع گوشت چه به صورت آب پز و چه به صورت کبابی دقت کنید که کاملا پخته شوند تا از انتقال بیماری های واگیر جلوگیری شود.

-     برای تهیه انواع خورش ها، سبزی های مصرفی از قبیل کدو، بادمجان، کرفس و سبزی قورمه با روغن کم و به مدت کوتاه تفت داده شوند.

-     در طبخ کباب کوبیده دقت شود گوشت کم چرب مصرف و تمام قسمت های آن به طور یکنواخت مغز پخت شود.

-     از آنجا که نقــش مهــم و موثر سبزی ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلب و عروق، سرطان، بیماری های گوارشی و غیره به اثبات رسیده است، غذاهای مختلف حاوی سبزی طبخ شود. به عنوان مثال تهیه غذاهایی مثل لوبیاپلو، باقلاپلو، شویدپلو، عدس پلو، استامبولی و ... به منظور افزایش مصرف انواع سبزی و حبوبات توصیه می شود.

-     در صورت استفاده از حبوبات و مواد اولیه ای که امکان وجود سنگ در آن ها هست یا از انواع پاک شده استفاده کنید و یا آن ها را به دقت پاک کنید.

-     از تهیه انواع سالاد حاوی سس زیاد اجتناب کنید. چنانچه در مراسم سالاد سرو می شود نسبت به رعایت اصول بهداشتی در تهیه سبزی های آن دقت کرده و سس سالاد را روی آن نریزید. می توانید از بسته های کوچک سس به صورت جداگانه استفاده کنید.

-     سبزی خوردن مصرفی را با دقت بشویید و ضدعفونی کنید.

-     با توجه به نقش نمک در افزایش فشار خون از حداقل مقدار نمک در طبخ غذاها استفاده کنید.

-     سعی کنید آب گوشت را به صورت پرچرب تهیه نکنید.

-     حتی الامکان به جای نوشابه های گازدار از دوغ و یا آب برای نوشیدن استفاده کنید.می توانید با اضافه کردن سبزی های معطر دوغ را خوش طعم تر کنید.

-     از استفاده زیاد از شکر در تهیه شله زرد، انواع شربت ها و نذری های شیرین خودداری کنید.

-     به جای قند و شکر برای مصرف چای از کشمش و خرما استفاده کنید.

-     چنانچه نذر شما توزیع شیر است از شیرین کردن آن خودداری کنید.

-     به مقدار مورد مصرف غذای نذری دریافت کنید. از دریافت مقادیر بیشتر از نیاز که در نهایت مجبور به دور ریختن آن می شوید، خودداری کنید.

-     باقی مانده غذاها را در یخچال و سردخانه نگهداری کرده و از گرم کردن چندباره آن خودداری کنید.

-     آش ها از بهترین غذاهایی هستند که به عنوان نذری تهیه می شوند البته به شرط اینکه یک وجب روغن روی آن ها نباشد.

-     سعی کنید توزیع میوه را هم به عنوان یکی از مواد غذایی که می شود، نذر کرد در نظر بگیرید.

-     چنانچه برای سرو غذا و چای و نوشیدنی از ظروف یک بار مصرف استفاده می کنید، به بهداشتی بودن آن ها توجه کنید.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید