امروز چهارشنبه, 20 آذر 1398 - Wed 12 11 2019

منو

بهترین بندگان از دیدگاه امام رضا(ع)

  • نوشته شده توسط شورای کانون زیارت
  • دسته: سبک زندگی رضوی
  • بازدید: 317

بهترین بندگان در کلام امام رضا علیه السلام                                  منیره مولایی

 

امام رضا علیه السلام و شرح حال بهترین بندگان خداوند پنج خصلت را برای آنان بر می شمارد و می فرماید: «بهترین بندگان کسانی هستند که هنگام انجام کار نیک خرسند می شوندو هنگام ارتکاب عمل زشت از خداوند طلب بخشش می کنند و آن گاه  که چیزی به آن ها داده می شود سپاس گزاری می کنند و زمانی که به مصیبتی دچار شوند صبر  می کنند و در هنگام خشم به بخشش روی می آورند.»نخستین خصلت بندگان خوب در کلام امام رضا علیه السلام آن است که اگر کار نیکی انجام دهند از انجام آن خوش حال می شوند. اما این  خوش حالی به سبب رضایت خداوند است نه هیچ چیز دیگر.بنابراین این خوش حالی نه برای ریاست و نه برای چیز دیگری است.بلکه حالتی روحانی و معنوی است.

دومین خصلت بندگان خوب در کلام امام ،استغفار به هنگام گناه است. خداوند می فرمایند:توبه تنها برای کسانی است که کاری را از روی جهالت انجام می دهند . سپس به زودی توبه می کنند،خداوند توبه این افراد را می پذیرد .

هم چنین در زمینه ی شکرگزاری به هنگام عطای نعمت ،خداوند می فرماید: ما به آنان گفتیم ای آل داود (در برابر این همه نعمت)سپاس گزار باشید و حال آن که گروه اندکی از بندگان من شکرگزارند. با توجه به این آیه ،اندکی کمی از بندگان شاکر حقیقی هستند و به همین دلیل امام رضا علیه السلام در این حدیث ،شکر گزار بودن را از صفات بندگان خوب خدا شمرده است.

چهارمین صفت بندگان خوب خداوند صبر در نزول بلاست.همان گونه که خداوند در قرآن می فرماید:قطعا همه ی شما را با چیزی از ترس ، گرسنگی، زیان مالی و جانی وکمبود میوه ها آزمایش می کنیم و بشارت ده به استقامت ورزان ،آن ها که هرگاه مصیبتی به آن ها رسد می گویند،ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می گردیم،این ها همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حال شان شده و آن هایند هدایت یافته گان»

بدون تردید، این آیه بهترین راه شناخت کلام امام رضاعلیه السلام است.کسانی که هنگام نزول بلا صبر پیشه کرده و بر خدا توکل کنند ،خدا نیز در عوض ،برترین پاداش را برای بهترین بندگان خود در نظر می گیرد.

و درباره ی پنجمین صفت بندگان خوب خدا،همین بس که خداوند می فرماید:هیچ بنده ای نیست که خشم خود را فرو نشاند،جز این که خداوند بر عزتش در دنیا و آخرت می افزاید.

مومن و بنده ی واقعی ، بر نفس خود حاکم و تحت حکم عقل و شرع مقدس است. به همین خاطر امام رضا علیه السلام در حدیثی فرمود:مومن آن گاه که خشمگین می شود،خشمش او را از راه حق خارج نمی سازد و هنگامی که خرسندشود،خرسندی او را در باطل وارد نمی کند و آن هنگام که قادر و توانا شود ،چیزی بیش تر از حق خود نمی خواهد.

این کلام نورانی حضرت برگرفته از آیات کلام الله مجید است که برای بیداری بندگان خدا بیان شده است. امید است این رهنمودهای نورانی چراغ راه هدایت همه ی ما شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید