امروز چهارشنبه, 20 آذر 1398 - Wed 12 11 2019

منو

مهربانی با خانواده در کلام امام رضا(ع)

  • نوشته شده توسط شورای کانون زیارت
  • دسته: سبک زندگی رضوی
  • بازدید: 450

مهربانی با خانواده در کلام امام رضا علیه السلام                           معصومه منسوبی  

 

امام رضا علیه السلام فرمودند:«اَحسَنُ الناسِ إیماناً أَحسَنُهُم خُلُقاً و أَلطَفُهُم بأَهلِهِ وَأَنَا أَلطَفَکُم بِأَهِلی»

کسی ایمانش بهتر از دیگران است که اخلاقش نیکوترو با خانواده اش مهربان تر باشد و من مهربان ترین فرد نسبت به خانواده ام هستم .           (عیون اخبار الرضا،ج2،ص38)

ایمان دارای مراتبی است که در این روایت به دو مرتبه ی آن اشاره شده است ،یکی اخلاق نیکو با مردم و دیگری مهربانی با خانواده.

اخلاق نیکوازبهترین عباداتی است که اسلام به آن سفارش می کندتاجایی که پیامبراسلام صلی الله علیه وآله وسلم  یکی ازاهداف بعثت خودرا تکمیل اخلاق می داند. اخلاق خوب از عوامل ورودبه بهشت،آبادی خانه ها وطولانی شدن عمر برشمرده شده است.کسانی که اخلاق نیکودارنددارای آرامش روحی بالایی هستند که به واسطه ی آن دیگران را شیفته ی خود می سازند.دربرابر، افراد بدخلق وبداخلاق باعث شکنجه ی خود،دوستان واطرافیان و بستگان می شوند و بزرگ ترین شکنجه ها را خود می بینند.زندگی ، هم واره برای آنان تلخ وعمرشان کوتاه است وانسان های دیگرازدورآن ها پراکنده می شوند وجسم شان درعذاب است.

مهربانی با خانواده،رتبه ی دیگری برای ایمان است که در تداوم وآرامش زندگی نقش اساسی دارد.

اخلاق ورفتاربسیاری ازمردم دراجتماع خوب است اما اخلاق ورفتارآن ها با خانواده ی خودمطلوب نیست، همسروفرزندان وی ازدست آن ها راضی نیستند.

مردبایدبداند که زن مانند مرد،برخوردارازانسانیت وروح کامل انسانی واراده واختیاراست وخداوند اورا درمیسر تکامل آفریده است .درنتیجه برای برخورداری اززندگی خوب ومهربانی با همسر برنکات زیرتاکید می شود:

1-مرد باید محبت به زن را اظهار کند،که اظهارمحبت زندگی را ازسردی می رهاند ودرحدیث وارد شده که اگر مرد به همسر خود بگوید دوستت دارم هرگزازدل او بیرون نمی رود. به فرزندان نیز باید محبت داشت و آن ها را بوسید که خوش حالی آن ها خوش حالی انسان در روز قیامت است.

2-به شخصیت زن احترام بگذاریدو او را شریک زندگی و مربی فرزندان خود بدانید.

3-تند خویی و درشت گویی با فرزندان ،آثار بدی از جمله تربیت نامطلوب اجتماعی در بر خواهد داشت .

4-احترام به همسرباید هم راه با رعایت حقوق زن باشدو توجه به این نکته لازم است که وظایفی هم چون غذا پختن،لباس شستن،نظافت خانه و...که عرفا متداول است از وظایف اخلاقی زنان است نه حقوق مردان.

5-نارسایی وعیوبی که گاهی درکارها پدیدمی آید به رخ همسرکشیده نشود وحتی دربرابربداخلاقی زن باید صبور بود،ودرزمانی که زن درخانه خسته است مرد باید با او مدارا کند واخلاق ورفتاری مناسب با نیازروحی وی داشته باشد و با لطافت با او برخوردکند.

نکته های یاد شده ،ما را متوجه آثار اخلاق نیک و مهربانی با خانواده می کند که تا چه اندازه می تواند در زندگی وایمان آدمی تأثیرداشته باشد سخن امام هشتم علیه السلام  نیزاین دوموضوع را از ویژه گی های ایمان برترشمرده است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید