امروز چهارشنبه, 20 آذر 1398 - Wed 12 11 2019

منو

نشانه های مومن از دیدگاه امام رضا(ع)

  • نوشته شده توسط شورای کانون زیارت
  • دسته: سبک زندگی رضوی
  • بازدید: 306

نشانه های مومن از دیدگاه امام رضا علیه السلام                            زهرا سیدی

 

نشانه هایت را دریاب

حضرت امام رضا علیه السلام فرمود: شایسته است انسان مومن سه نشانه داشته باشد:

نشانی از خدا و آن کتمام سرّ وپوشیدن راز است. نشانی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و آن مدارا و سازگاری با مردم است و نشانی از ولی خدا (امام معصوم علیه السلام) و آن صبر کردن در زمان تنگ دستی و پریشان حالی است.

در این بیان شریف حضرت ثامن الائمه علیه السلام ،از ویژه گی های حفظ اسرار، مهربانی با مردم و صبر به عنوان نشانه های مومن یاد کرده است.

حفظ آبرو و اسرار مسلمانان از مسایل مهم اجتماعی جامعه اسلامی است که در آیات و احادیث گوناگون، بر آن تاکید فراوان شده است.همان طور که حضرت ستّار، اسرار بندگانش را بردیگران آشکار نمی سازد و آبروی آنان  را حفظ می کند.انسان مومن نیز باید، هم اسرار خود و هم رازهای دیگر بندگان خدا را پوشیده نگه دارد و عیب های آنان را هم از دیگران بپوشاند.

رازداری و کتمان اسرار و پوشاندن عیوب برادران دینی آثار مثبت دنیوی و اخروی بسیاری دارد. امام کاظم علیه السلام درزمینه ی پاداش رازداری می فرماید: کسی که اسرار برادر مسلمان خود را بپوشاند ،در روز قیامت که جز سایه ی خدا هیچ سایه ای نیست ،در زیر سایه ی عرش خدا قرار می گیرد. 

در بخش دوم ، همان گونه  که رسول خدا رحمة للعالمین بود و با مردم مدارا می فرمود، مومن نیز باید با مردم سازگاری داشته باشد.

امام رضا علیه السلام هم چنین نیمی از عقل و خرد انسانی را در گرو دوستی و محبت به مردم می داند.

امام علیه السلام در قسمت سوم بیان می کند: همان طور که اولیای الهی و امامان معصوم علیهم السلام با همه ی سختی هایی که برایشان وارد می شد ،استقامت صبر را پیشه می کردند،مومن نیز باید در برابر مشکلات زندگی ،شکیبایی راسرمشق خود قرار دهد.

حضرت رضا علیه السلام صبر و رضا را سرآمد طاعت الهی می دانند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید