امروز دوشنبه, 18 آذر 1398 - Mon 12 09 2019

منو

اذعان روزنامه سعودی به پابرجایی دولت سوریه و ناکامی معارضان

  • نوشته شده توسط مدیر فنی سایت
  • دسته: اخبار روز
  • بازدید: 312

 اذعان روزنامه سعودی به پابرجایی دولت سوریه و ناکامی معارضان

 

سوریه؛ نیمی شکست، نیمی پیروزی؛ معارضان از پیروزی حرف نزنند

سردبیر روزنامه سعودی «الحیات» با انتشار مقاله‌ای اذعان کرد که معارضان نمی‌توانند از پیروزی در سوریه سخن بگویند و نظامی که خواستار براندازی آن بودند اکنون پابرجاست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، معارضان سوری پس از گذشت چهار سال از بحران این کشور امروز نمی‌توانند از پیروزی سخن بگویند. این جمله، حرف سردبیر روزنامه عربستانی «الحیات» است که از مخالفان سرسخت دمشق به شمار می‌رود.

«غسان شربل» سردبیر «الحیاة» چاپ لندن، در سرمقاله روز دوشنبه (دیروز) با اشاره به شکست معارضان سوری و عدم تحقق رؤیای آن ها برای براندازی نظام سوریه نوشت: درگیری ویران کننده در سوریه مستحق آن است که در صدر فاجعه‌هایی قرار گیرد که پس از جنگ جهانی دوم رخ داده است. حاصل این جنگ تا به امروز کشته شدن 350 هزار نفر، زخمی شدن 1 میلیون و آواره شدن 5 میلیون پناهنده و 7 میلیون آواره است.

به گزارش این روزنامه سعودی، «علاوه بر این میزان از خسارات مادی و انسانی هیچ کس نمی تواند ادعا کند که در این جنگ پر هزینه پیروز شده است. نهایت صحبتی که می‌شود کرد سخن از نیمی از پیروزی و نیمی از شکست است. هیچ راه حلی نمی‌تواند دستاوردی برای طرف‌ها چیزی را در پی داشته باشد که از دست داده‌اند. شاید به این دلیل است که تداوم جنگ بر شکست‌های راهکار سیاسی ترجیح داده می‌شود».

شربل با اشاره به شکست معارضان سوری در بحران این کشور اذعان کرد: «معارضان نمی‌توانند از پیروزی سخن بگویند. روشن است این گروه در میان دولت سوریه نفوذ کرده است ولی نتوانسته است آن را براندازد. معارضان باید در آغاز بحران، سوریه واحد و دموکرات را تشکیل می‌دادند ولی اکنون در مناطق تحت تصرف آن ها نیروهایی حضور دارند که مخالف دموکراسی هستند و بخش اعظمی از مردم سوریه نیز آن ها را نمی‌پذیرند. بخش‌هایی که از دست دولت سوریه درآمد نیز در اختیار گروه‌های تکفیری قرار گرفت».

سردبیر الحیاة با اشاره به این که دولت سوریه نیز نمی‌تواند از پیروزی قاطع سخن بگوید، مدعی شد، «دولت سوریه اکنون 20 درصد از خاک خود را در اختیار دارد. سوریه‌ای که پیش از بحران یک بازیگر مهم خاورمیانه بود اکنون به عرصه‌ای برای پیکارجویان خارجی و بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی بدل شده است. دولت در مناطق تحت سیطره خود نیز نمی‌تواند تصمیم گیرنده اصلی باشد. نظام سوریه می‌تواند باقی ماندن خود را نیمی از پیروزی بداند ولی نمی‌تواند انکار کند که نیمی شکست خورده است».

به ادعای وی، «کشورهایی که از دولت سوریه حمایت کردند نیز نمی توانند داعیه پیروزی داشته باشند فقط به خاطر این که مانع از سرنگونی این کشور شدند. این کشورها باید از نیمی از پیروزی سخن بگویند و شکست خود را انکار کنند».

سردبیر روزنامه الحیاة هم چنین درباره حامیان معارضان نیز گفت: «طرف‌های حامی معارضان نیز نمی‌توانند از پیروزی کامل سخن بگویند؛ زیرا نظامی که آرزوی سرنگونی آن را داشتند اکنون پابرجاست... و نمی‌توانند انکار کنند که داعش و النصره و مانند آن از نظام اسد و ائتلاف آن با ایران خطرناک‌ترند».

شربل با اشاره به این که «هر راه حل سیاسی در سوریه جرعه جرعه نوشیدن سم برای طرف‌های داخلی و خارجی است»، گفت: در سوریه هیچ راهکاری وجود ندارد که به طرف‌ها چیزی را بدهد که به اندازه خسارات مالی و جانی [آن ها ارزش داشته] باشد. این مسئله درباره اهل سنت و علویان صدق می‌کند. نسبت جمعیتی سبب شده است که هر گونه حساب باز کردن بر تغییرات مردم‌شناسی نتایج محدود و خطرناکی در دراز مدت در پی داشته باشد».

وی در پایان مقاله خود می‌نویسد، «می‌دانم که عبارت نیمی شکست و نیمی پیروزی برای کسانی که نزدیکان خود را از دست داده‌اند و کسانی که در اردوگاه‌های ذلت و انتظار در لبنان، اردن و ترکیه به سر می‌برند بسیار دردناک است. ولی تصویر واقعی این است و هیچ کس پیروزی قطعی به دست نیاورده است. به هر حال سوریه خود در این جنگ کشته شد و بزرگترین مقتول است».

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید