امروز یکشنبه, 17 آذر 1398 - Sun 12 08 2019

منو

توافق با ایران در راستای منافع ملی آمریکا است و «برجام» از سد کنگره عبور می‌کند

  • نوشته شده توسط مدیر فنی سایت
  • دسته: اخبار روز
  • بازدید: 315

 استفان والت:

توافق با ایران در راستای منافع ملی آمریکا است و «برجام» از سد کنگره عبور می‌کند.

استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی آمریکا با بیان این که توافق با ایران در راستای منافع ملی حاکمیت آمریکا است، پیش‌بینی کرده سند «برجام» از سد کنگره عبور می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «استفان والت»، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد و تحلیل گر برجسته مسائل سیاسی در یادداشتی به تشریح دلایلی پرداخت که بر اساس آن ها آمریکا نتایج پایانی مذاکرات هسته‌ای حاصل شده با ایران را به رغم لفاظی‌های قانون گذاران کنگره آمریکا نابود نخواهد کرد.

والت در این یادداشت در نشریه فارن‌پالیسی، پس از طرح این پیش‌فرض که نمایندگان کنگره در گام ابتدایی، سند برجام که در تیرماه سال جاری بین ایران و گروه 1+5 به دست آمد را رد کنند می‌نویسد در نهایت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با وتوی رأی قانون گذاران خواهد توانست توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند.

والت سپس با طرح این پرسش که «چرا توافق ایران از این سد (کنگره) عبور می‌کند؟» می‌نویسد: «زیرا کنگره در حالت معمول به رئیس‌جمهور اختیار عمل زیادی در سیاست خارجی داده است. اما یک دلیل دیگر هم این است که این توافق در راستای منافع ملی آمریکا است و آشکارا به سایر گزینه‌های موجود برتری دارد.»

استاد دانشگاه آمریکایی، فروپاشی نظام تحریم‌ها، وارد شدن به جنگ پیشگیرانه با ایران و لطمه به روابط آمریکا با سایر کشورهای عضو گروه 1+5 را نتیجه رد «برجام» در کنگره دانسته است.

استفان والت، به رغم این ابراز نگرانی کرده گروه‌های تند رو در آمریکا و اسرائیل پس از ناتوانی در جلوگیری از اجرایی شدن توافق هسته‌ای تمرکزشان را معطوف جلوگیری از مزایای سیاسی گسترده آن بکنند.

او می‌نویسد ممکن است آن ها عوض این که این توافق را به عنوان گامی برای رسیدن به روابط مستحکم و مبتنی بر داد و ستد و تعامل  ببینند با سم‌پاشی در روابط ایران و آمریکا برای حفظ جنگ سرد بین واشنگتن و تهران تلاش کنند.

والت در ادامه به ذکر مواردی پرداخته که نشان می‌دهند داشتن رابطه با ایران به نفع واشنگتن است: مواردی از قبیل منافع مشترک دو طرف در مبارزه با گروه‌های تند رو مانند طالبان و داعش، انجام معاملات بازرگانی با ایران همانند کشورهای روسیه، چین و متحدان اروپایی امریکا و کسب اهرم نفوذ سیاسی در خاورمیانه مواردی هستند که او به آن ها اشاره می‌کند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید