امروز یکشنبه, 17 آذر 1398 - Sun 12 08 2019

منو

اما و اگرهای کرسی های آزاد اندیشی

  • نوشته شده توسط مدیر فنی سایت
  • دسته: اخبار روز
  • بازدید: 189

اما و اگرهای کرسی های آزاد اندیشی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: در سال 94 موانع گسترش و توسعه کرسی‌های آزاد اندیشی برداشته می‌شود.به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکترسید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، در خصوص برنامه‌های تدارک دیده شده برای توسعه فعالیت کرسی‌های آزاد در سال جاری اظهار داشت: ما در ماه‌های آخر سال 93 مکررا اعلام کردیم که هر مجموعه‌ای یا اساتیدی که در مورد کرسی­ های آزاداندیشی برنامه‌ای داشته باشند و فعالیتی را در این زمینه آغاز کنند، مورد حمایت گسترده مادی و معنوی ما قرار خواهند گرفت و اهتمام ما بر این است که  کرسی های آزاد­اندیشی در سطح گسترده برگزار شود.

وی افزود: البته این در حالی است که موانع واقعی و یا ذهنی در این مسیر وجود دارد و تمام تلاش ما مبنی بر برطرف سازی موانع گسترش و توسعه کرسی­ های آزاداندیشی است. وی اظهار داشت:دانشجویان می توانند با خیال راحت‌تر و انگیزه مضاعف در این حوزه فعالیت کنند و ما مطمئنیم که سال جاری سالی برجسته در حوزه کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه ­های سراسر کشور است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود، تدوین آئین نامه کرسی‌های آزاد­اندیشی و انتشار قانون منشور دانشجویی را از مهم‌ترین فعالیت فرهنگی دانشگاه­ ها در سال 93 عنوان کرد و با تاکید بر هماهنگی و همدلی بین دستگاه­های فعال فرهنگی در حوزه آموزش عالی گفت: هماهنگی و همدلی بین دستگاه ­های فعال در حوزه آموزش عالی یکی از دستاوردهای درخشانی بود که ما خدا را شکر می کنیم که هماهنگی بی نظیر و فوق العاده بین دستگاه­ های فرهنگی داریم که کسانی که از نزدیک آن را رصد می­کنند این هماهنگی را فوق­ العاده می ­دانند. دکتر هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو از مهم­ترین فعالیت­ های ما در سال گذشته بود که با محوریت شرکت روسای دانشگاه­ ها و مشارکت همه دستگاه­ ها برگزار شد.

آزاداندیشی و چندصدایی در مسایل فکری ویژگی اصلی حوزه است

رییس جمهوری در دیدار ایثارگران و برگزیدگان استان قم اظهار داشت:باید آزاداندیشی و کرسی آزاد اندیشی برای افکار و ادیان را در قم تاسیس کنیم و اگر از فضای جامعه عقب بمانیم مشکل پیدا می کنیم و باید همپای جامعه حرکت کنیم.رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "اگر ایثار و شهادت نبود بی تردید انقلاب ما به پیروزی نمی رسید و دفاع مقدس نمی­ توانست به نقاط مطلوب خود برسد"، گفت:امروز هم همانند دوران دفاع مقدس به ایستادگی، مقاومت و روحیه ایثار نیاز داریم تا بتوانیم مقاصد عالیه مورد انتظار مردم را محقق کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه در دیدار با ایثارگران و برگزیدگان استان قم، قم را سرآغاز شهادت و نهضت اسلامی دانست و گفت: اگر ملت ایران در جریان نهضت اسلامی عقب نشینی می کرد انقلاب اسلامی به پیروزی نمی رسید . چنانچه در دوران دفاع مقدس نیز اگر رزمندگان، جوانان و نیروهای نظامی ما فداکاری نمی­ کردند ما نمی­ توانستیم به پیروزی برسیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه قم بزرگترین مرکز دینی جهان اسلام و جهان تشیع است و حوزه علمیه قم از لحاظ کمی و کیفی جایگاه بسیار ویژه­ای دارد، اظهارداشت: برای رشد و توسعه مطلوب نیاز به معنویت، اخلاق و فرهنگی داریم که مسیر رشد و توسعه ما را پایدار کند و مرکزی که می ­تواند از لحاظ اخلاق و معنویت کمک کند حوزه علمیه قم و این سرزمین مقدس است.رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم ابراز نظر آزادانه مخالفان و وجود این شیوه در سیره ائمه معصومین(ع)، تاکید کرد: جهان امروز جهان اقناع است و نه ارعاب. امروز باید بتوانیم جوانان کشور را درباره مسایل روز اقناع کنیم و با تغییر شرایط جهان نمی ­توانیم جوانان را محدود کرد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه چند صدایی را در همه مسایل علمی، اخلاقی و معرفتی از قم یاد گرفته ایم و آزاد اندیشی و چندصدایی در مسایل فکری ویژگی اصلی حوزه است، گفت: فضای جهان و جامعه تغییر کرده و نمی توانیم این فضا را مدنظر قرار ندهیم، نسل جوان را دیگر نمی ­توان محدود کنیم.

رییس جمهوری اظهارداشت: جهان، جهان ارتباطات است. اگر از فضای جامعه عقب بمانیم مشکل پیدا می کنیم. هر کجا از فضای جامعه عقب ماندیم دچار مشکل شدیم و ما باید همپای جامعه حرکت کنیم.دکتر روحانی در ادامه به ضرورت حضور فعال تر زنان در عرصه جامعه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه فضا را باید برای رشد و تعالی توام با اخلاق قشر زنان، بیش از پیش فراهم کنیم، گفت: این فکر که زنان صرفا باید به مسایل خانه داری بپردازند و به دنبال مشاغل اجتماعی نباشند، دورانش به سر آمده است.

رییس جمهوری همچنین در این نشست با اشاره به اینکه پیشرفت کشور در گرو مشارکت نخبگان است،گفت که "باید آزاداندیشی و کرسی آزاد اندیشی برای افکار و ادیان را در قم تاسیس کنیم".

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید